stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Symfonia Z nowego świata Opinie (2)

lis 19

wtorek, g. 19:00

Gdynia,
bilety 220-270 zł
Kup bilet
sty 13

poniedziałek, g. 19:00

bilety 170 - 190 zł
Kup bilet
Koncert symfoniczny
Symfonia Z nowego świata

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią;
Polska Orkiestra SINFONIA IUVENTUS
Tadeusz Wojciechowski - dyrygent
Beata Bilińska - fortepian

W programie:
FRANZ LISZT (1811-1886)
Les Préludes, poemat. symf. wg A. Lamartine'a S 97 (1848, zrewid przed 1854)
I Koncert fortepianowy Es-dur S 124 (1849, zrewid. 1853-56)
ANTONIN DVOŘÁK (1841-1904) IX Symfonia e-moll "Z nowego świata" op. 95 (1893)

---

POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS
Utworzono ją na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 października 2007. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 roku, od początku współpracując ze znakomitymi mistrzami batuty jak: Jerzy Semkow, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Antoni Wit, Theodor Guschlbauer, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Swoboda, jak również z dyrygentami młodego pokolenia m. in. Moniką Wolińską i Eugene Tziganem. Wśród solistów, którzy wystąpili z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus znaleźli się m.in.: Marta Boberska, François-René Duchâble, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Władysław Kłosiewicz, Rafał Kwiatkowski, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Mariusz Patyra, Tatiana Shebanova, Anna Maria Staśkiewicz, Agata Szymczewska, Agata Zubel.

Orkiestra występowała w filharmoniach i na festiwalach w Polsce oraz za granicą (Chiny, Francja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Ukraina, Włochy). W dorobku artystycznym orkiestry znajdują się nagrania radiowe, telewizyjne, filmowe oraz płytowe, w tym: z Jerzym Semkowem (Schubert, Czajkowski), Mariuszem Patyrą (Wieniawski), Ivanem Monighettim (Haydn), Gabrielem Chmurą (Strauss, Françaix, Debussy) oraz Tadeuszem Wojciechowskim (Chopin), Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim (Chopin), Agatą Szymczewską (Bruch, Wieniawski i Mendelssohn).

Od kwietnia 2009 roku orkiestra jest rzeczywistym członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO). Obecnie Dyrektorem Artystycznym orkiestry jest Tadeusz Wojciechowski.

TADEUSZ WOJCIECHOWSKI - wiolonczelista, kameralista i dyrygent
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie uzyskując dwa dyplomy: w klasie wiolonczeli (1976) u prof. Andrzeja Orkisza i dyrygentury (1979) u prof. Stanisława Wisłockiego. Grę na wiolonczeli doskonalił w paryskim Narodowym Konserwatorium (1973-1974) w klasie mistrzowskiej prof. Bernarda Michelina. W tym okresie współpracował z Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire.

W latach 1976-1977 Wojciechowski był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej (obecnie Sinfonia Varsovia) kierowanej przez Jerzego Maksymiuka, z którą odbył kilka tournée m.in. po Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, dokonując nagrań dla firmy fonograficznej EMI. Równocześnie w latach 1976 - 83 współpracował jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Warszawie.
W 1982 r. został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983 -1996 był głównym dyrygentem tego zespołu. Współpracę utrzymuje z nim do dzisiaj.
W tym okresie występował w tak prestiżowych teatrach operowych świata jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo.

Tadeusz Wojciechowski jest laureatem wielu nagród. Jako wiolonczelista zdobył II nagrodę
na Ogólnopolskim Konkursie im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974). Jako kameralista otrzymał
III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej "Gaudeamus" w Rotterdamie (1973). Zdobył również II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon (Francja 1979). Jest laureatem III nagrody oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (1979). W 1994 r. został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Wkrótce został zaproszony przez Ministra Kultury do objęcia dyrekcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Z tym zespołem tym związany był do 1996 r.

Od 1998 r. do 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Od 2002 r. został również dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej. Występował w wielu krajach: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, Włoszech, Turcji, USA, Meksyku, Kolumbii i Japonii. W Polsce współpracuje niemal ze wszystkimi orkiestrami symfonicznymi. Szczególnie ścisłą współpracę utrzymuje z Sinfonią Varsovią.

Tadeusz Wojciechowski jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze. Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium i Królewskim Teatrem w Kopenhadze.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad 40 dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. W 2007 został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Od września 2009 Tadeusz Wojciechowski jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

BEATA BILIŃSKA - fortepian
Urodziła się w Krakowie. Należy do czołówki polskich pianistów.
Od szesnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Obecnie prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury konkursów pianistycznych.

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.
Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów , m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana.
Beata Bilińska jest laureatką II Nagrody na I Międzynarodowym Konkur-sie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy w 1993 roku oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy) w 1994 roku. W 2002 roku została laureatką I Nagrody oraz Nagrody Publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech.

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach i koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech. W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali "Isaac Stern Auditorium" w Nowym Jorku. The New York Concert Review relacjonuje to wydarzenie: " (...) otwarte emocjonalnie i serdeczne podejście pani Beaty Bilińskiej dokonały niemalże wyczynu, jakiego nigdy bym się nie spodziewał: sprawienia tę rozwlekłą Sonatą (Rachmaninow - Sonata b-moll) autentycznej przyjemności ! (...) wyśmienity recital!...".

W swoim dorobku posiada 8 płyt CD, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe L. van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana oraz Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pende-reckiego nagrany wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Kompozytora. Dwukrotnie była nominowana do " Paszportu Polityki " oraz dwukrotnie do nagrody "Fryderyk". Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie "Pizzicato Supersonic Award" w Luxemburgu, "Joker Award" przyznawaną przez belgijskie "Les Crescendo", "Scherzo Award" w Madrycie i "Musica Award" w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.