Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Szef wszystkich szefów (44 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
data premiery:
8 marca 2009
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
7.7
69 ocen
Twoja ocena to: 5

Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Teatr na podstawie filmu Larsa von Triera? Brzmi ciekawie, ale tym razem się nie udało. Reżyser Krzysztof Rekowski imituje film tam, gdzie to możliwe, tam gdzie to niemożliwe stawia na obscenę i wulgarność. No i na banał, niestety.
Lars von Trier
Szef wszystkich szefów

Przekład: Agata Lubowicka, Anna Kordecka

Po raz pierwszy w teatrze jedyna komedia zrealizowana dotąd przez Larsa von Triera. Mała firma informatyczna, a w niej szef, Ravn, wykorzystujący i manipulujący grupą swoich pracowników. Może sobie na to bezkarnie pozwolić, gdyż wmówił im, że wszystkiemu winny jest jego szef, który nakazuje mu tak bezlitosne postępowanie. Gdy jednak Ravn zechce sprzedać swoją firmę, będzie musiał zawezwać swego nieistniejącego szefa, by ten podpisał umowę. Ratunku dla siebie poszuka w teatrze.

Reżyserem "Szefa wszystkich szefów" jest Krzysztof Rekowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na scenie zawodowej zadebiutował "Zimą pod stołem" Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie. Spektakl ten prezentowany był z dużym sukcesem na festiwalu w Cividale del Friuli we Włoszech.
Od tej pory zrealizował wiele przedstawień, m.in. "Zwyczajne szaleństwa" Petra Zelenki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Merylin Mongoł" Nikolaja Kolady, "Żabią Królową" Kerstin Specht, "Nieśmiałego na dworze" Tirso de Moliny w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, "Dialogi o zwierzętach" Aleksandra Żelezcowa, "Romea i Julię" Williama Shakespeare'a w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, "Grubą świnię" Neila La Bute'a w Teatrze Powszechnym w Warszawie. "Dialogi o zwierzętach" zostały nagrodzone na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2005), a "Romea i Julię" wyróżniono jako najlepszą polską inscenizację szekspirowską w sezonie 2005/2006 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Krzysztof Rekowski o spektaklu: Szef wszystkich szefów to opowieść o mechanizmach manipulacji w firmie, o ludziach, którzy oddali się bez reszty życiu zawodowemu i o tych rejonach ich osobowości, które powodują, że poddają się manipulacji, może wręcz jej pragną, wreszcie o potrzebie posiadania szefa. Bo być może pełnej odpowiedzialności i pełnej wolności nie jesteśmy w stanie udźwignąć i nawet szef potrzebuje szefa, choćby fikcyjnego. Ale także jest w tej historii pytanie o granice manipulacji. Czy właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że potrafimy wykreować rzeczywistość według swojego planu, ta rzeczywistość nie wymyka nam się spod kontroli i być może sami ulegamy manipulacji innych, a może jest ktoś, kto ma nad nami władzę - reżyser spektaklu, albo Reżyser Świata?

Lars von Trier - duński reżyser filmowy, współtwórca manifestu Dogma 95, zaliczany do grona najwybitniejszych reżyserów na świecie. Wyreżyserował m.in. "Europę", "Królestwo", "Przełamując fale", "Idiotów", "Tańcząc w ciemnościach", "Dogville" i "Szefa wszystkich szefów". Dwukrotnie otrzymał prestiżową europejską nagrodę Feliksa.

Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski
Sufler/inspicjent: Jerzy Gutarowski

Obsada:
Justyna Bartoszewicz - Haidi A.
Magdalena Boć - Lise
Monika Chomicka-Szymaniak - Mette
Marta Jankowska - Kisser
Joanna Kreft-Baka - Tłumaczka
Jerzy Gorzko - Finnur
Piotr Jankowski - Ravn
Piotr Łukawski - Nalle
Cezary Rybiński - Kristoffer
Dariusz Szymaniak - Gorm

Recenzja Trojmiasto.pl