stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Warsztaty aktorskie, malarskie i muzyczne, improwizacje teatralne, koncerty plenerowe - to tylko niektóre aktywności zaplanowane w ramach projektu Szekspir: Rozgrzewka!

sty 19

niedziela, g. 10:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł

w każdy wtorek (do 24.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
28 czerwca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wystartują zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Ich celem jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz włączenie do niej mniejszości ukraińskiej. Projekt zakończy się 27 lipca, w dniu rozpoczęcia 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Szekspir: Rozgrzewka! to projekt edukacyjno-artystyczny, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Zajęcia mają stać się pretekstem do dyskusji na istotne społecznie tematy, jak ekologia, tożsamość kulturowa czy tolerancja. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Gdański Teatr Szekspirowski we współpracy z organizacjami pozarządowymi, niezależnymi artystami, animatorami i edukatorami. Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny.

- Pragniemy w twórczy sposób ożywić naszą okolicę. Poprzez stworzenie szerokiego wachlarza tematycznego zajęć i ich dostępność, chcemy zaangażować do udziału odbiorców
o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych, którzy nie korzystają na co dzień z oferty instytucji artystycznych - mówi Anna Albinger, koordynatorka projektu. - Chcieliśmy również zaangażować do udziału w projekcie obecną w Trójmieście społeczność ukraińską, stąd właśnie pomysł, aby zajęcia były tłumaczone na jej język - dodaje.


W projekcie uczestniczyć będą grupy teatralne, m.in. El Trupa Kabra, Teatr Korkoro czy teatr improwizacji - 7 kobiet w Różnym Wieku. A także znani muzycy i edukatorzy, jak Asi Mina czy Basia Grabowska. Zajęcia prowadzić będą również artyści pochodzący z Ukrainy: Marta Zvarycz i Białorusi - Alena Yanukovich, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się czym jest malarstwo petrykiwskie, jak tworzyć Motanki - tradycyjne słowiańskie "lalki mocy i dobrych życzeń".

Organizatorzy chcą wyjść poza mury teatru, dlatego wszystkie aktywności odbywać się będą na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W programie znajdą się propozycje zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Teatr zachęca do udziału także dorosłych, dla których zaplanowano dodatkowe atrakcje.

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy, decyduje liczba dostępnych miejsc.

PROGRAM
28 czerwca (wtorek)
11.00 - 14.00 - Cienie Szekspira - warsztaty teatru cieni, dla dzieci w wieku 7-10 lat.
Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, co można stworzyć przy pomocy światła. Na podstawie Szekspirowskich historii odkryją tajemnice teatru cieni. Warsztaty poprowadzą: Agnieszka Salamądry i Oliwia Woźniak - członkinie grupy El Trupa Kabra.

30 czerwca (czwartek)
12.00 - 16.00 - Kostium teatralny z upcyclingu - warsztaty, dla dzieci w wieku 12-14 lat.
W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z ideą upcyclingu, czyli ponownego wykorzystania odpadów i technik, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż te, z których powstały. To również szansa, aby dzieci poznały sposoby tworzenia, dzięki którym wykonają rekwizyty i elementy stroju. Warsztaty poprowadzi Mona Rena Górska.

2 lipca (sobota)
10.00 - 12.00 - Kilka kroków do aktorstwa - warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Dzieci poprzez zabawę, ruch i śpiew poznają zasady, jakimi kierują się aktorzy, aby występować na scenie. Techniki działania przepony, właściwa dykcja, ruch sceniczny, śpiew i sposoby na zrelaksowanie się przed występem - to wszystko, z czym zapoznają się podczas zajęć. Warsztaty poprowadzi Anna Markowska i Dominika Klein.

12.00 - 14.00 - Magia Malowidła - warsztaty malarstwa petrykiwskiego, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Celem warsztatów jest poznanie zasad, technik i sposobu łączenia kolorów, które wykorzystuje się w tradycyjnym malarstwie petrykiwskim - dodanym w 2013 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować nietypowe narzędzia do malowania np. pędzel z kociej sierści, które posłużą stworzeniu własnych kompozycji. Nauczą się jak wykorzystywać palec jako główne narzędzie, za pomocą którego wykonuje się większość ważnych elementów tej sztuki. Warsztaty poprowadzi Marta Zvarycz.

19.00 - "A'la Hamlet" - 7 kobiet w różnym wieku - spektakl. Wstęp wolny - bez zapisów!
Spektakl improwizowany, w którym głównymi motywami są: władza, duchy i morderstwa. Los często popycha nas w stronę wydarzeń, na które nie zawsze jesteśmy gotowi - nie inaczej będzie podczas tej sztuki. Widzowie wcielą się w rolę fatum, a improwizatorzy, targani moralnymi dylematami, będą z fatum walczyć bądź poddawać się mu.

3 lipca (niedziela)
10.00 - 12.00 - Kilka kroków do aktorstwa - warsztaty rodzinne, dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami.
Druga odsłona warsztatów aktorskich prowadzonych przez Annę Markowską i Dominikę Klein.

15.00 - 17.00 - Motanki - magiczne lalki dobrych życzeń - warsztaty, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Lalki dobrych życzeń - Motanki - rozpowszechnione szczególnie na Białorusi, uznawane były niegdyś za talizman. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z historią ich tworzenia, a także zrobić swoją własną lalkę. Na miejscu dostępne będą materiały, ale przyniesiony przez dzieci skrawek tkaniny czy kawałek sznurka pozwoli ją spersonalizować. Warsztaty poprowadzi Alena Yanukovich.

4 lipca (poniedziałek)
14.00 - 16.00 - warsztaty improwizacji teatralnych, część 1, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Warsztaty to okazja, by zagłębić się w sztukę improwizacji, czyli pozbawionej scenariusza, często komediowej formie teatru. Obejmują 3 spotkania, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak przełamywać wewnętrzne opory, by odkrywać w sobie barwne postaci. A także jak pobudzić swoją kreatywność i tworzyć na scenie wymyślone światy. Po ukończeniu warsztatów młodzież będzie mogła wystąpić w improwizowanym spektaklu "A'la Burza". Warsztaty poprowadzi Małgorzata Różalska.

6 lipca (środa)
14.00 - 16.00 - warsztaty improwizacji teatralnych, część 2, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Druga część warsztatów prowadzonych przez Małgorzatę Różalską.

7 lipca (czwartek)
9.00 - 12.00 - Jestem mała i dam radę SAMA - warsztaty wzmacniające dla dziewczynek w wieku 7-10 lat.
Podczas warsztatów omawiana będzie rola pozytywnych wzorców w baśniach i legendach. Ćwiczenia zaprezentowane w trakcie zajęć, mają na celu wzmocnić poczucie sprawczości, własnej wartości oraz niezależności w działaniu. Uczestniczki zdobędą niezbędne kompetencje i umiejętności, pozwalające na nabranie większej pewności siebie i samodzielności. Warsztaty poprowadzi Basia Grabowska.

8 lipca (piątek)
14.00 - 16.00 - warsztaty improwizacji teatralnych, część 3, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Trzecia część warsztatów prowadzonych przez Małgorzatę Różalską.

9 lipca i 10 lipca (sobota)
16.00 - 18.00 - ROBIMY KONCERT! - warsztaty dźwiękowe, dla dzieci w wieku 7-11 lat.
Podczas warsztatów, uczestnicy poznają się i założą zespół. Rola w zespole znajdzie się dla każdego - od osób lubiących śpiewać, grać, tańczyć do tych, które lubią rysować czy pisać teksty. Zajęcia to okazja do nauki improwizacji na instrumentach z różnych stron świata, zabawy głosem i słowem.

10 lipca (niedziela)
12.00 - ROBIMY KONCERT! - próba dla uczestników warsztatów dźwiękowych, dla dzieci wieku 7-11 lat.
Przed koncertem uczestnicy warsztatów wezmą udział w próbie, podczas której przypomną sobie co zagrać i zaśpiewać oraz ułożą repertuar. Warsztaty poprowadzi Joanna Bronisławska (Asi Mina).

13.00 - GRAMY KONCERT! - koncert uczestników warsztatów. Wstęp wolny- bez zapisów!
Na koncert zapraszamy całe rodziny i przyjaciół, bo co każdy muzyk wie, publiczność jest tak samo ważna, jak zespół.

12 lipca (wtorek)
11.00 - 14.00 - Jestem mała i dam radę SAMA - warsztaty wzmacniające dla dziewczynek w wieku 10-12 lat.
Druga odsłona warsztatów prowadzonych przez Basię Grabowską.

14 lipca (czwartek)
14.00 - 16.00 - Drumla i inne muzyczne opowieści - warsztaty muzyczne, dla dzieci powyżej 12. roku życia.
Warsztaty muzyczne dla dzieci, podczas których dowiedzą się, czym jest drumla, jaka jest jej historia - a co najważniejsze - jak na niej grać. Poznają też inne ciekawe instrumenty takie jak: kazoo, kalimba i tank-drum. Będą mogli spróbować swoich sił z improwizacją muzyczną. Warsztaty poprowadzi Kseniya Kysylychyn.

16 lipca (sobota)
12.00 - 16.00 - Tajniki charakteryzacji - warsztaty, dla dzieci w wieku 12-16 lat.
Uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami charakteryzacji, dowiedzą się jak za pomocą makijażu stworzyć realistyczne, jak i magiczne efekty. Prowadzący przekaże swoją wiedzę na temat produktów i środków, jakich można użyć w procesie charakteryzacji czy materiałów tj. lateks, czy farby. Warsztaty poprowadzi Marcin Riegel.

17 lipca (niedziela)
11.00 - 17.00 - Animacja poklatkowa - warsztaty, dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Warsztaty mają na celu stworzenie animacji poklatkowej, przy wykorzystaniu potencjału narracyjnego legend gdańskich, za pomocą różnorodnych sztuk plastycznych. Uczestnicy na początku poznają się z samym terminem. A następnie dowiedzą się jak stworzyć taki film. Będą mogli wspólnie opracować scenariusz bazujący na legendach, który posłuży do zrobienia własnej animacji poklatkowej. Do jej realizacji posłużą: wykonane wcześniej postaci, scenografia oraz zdjęcia, które powstaną w trakcie zajęć. Dzieci korzystać będą z ogólnodostępnych sprzętów do robienia zdjęć - np. telefonów komórkowych umieszczonych na statywie. Natomiast do zrobienia scenografii wykorzystają przedmioty, które znaleźć można w każdym domu, np. skrawki materiałów, watę czy gazety. Warsztaty poprowadzi Iga Kaliszuk i Aleksandra Zdunek.

18-27 lipca
11.00 - 13.00 - Robimy Dym! - warsztaty Fire Show, dla młodzieży w wieku 16-21 lat.
Warsztaty składają się z 10 spotkań, podczas których uczestnicy poznają tajniki tańca z ogniem, dowiedzą się, jak wykorzystywać do tego rekwizyty tj. poi, kije czy wachlarze oraz jak obchodzić się z żywiołem na scenie. Zapoznają się z podstawowymi technikami sztuki kuglarskiej i sposobami wytwarzania sprzętu. Dodatkowo nauczą się podstaw bezpieczeństwa i wezmą udział w treningu fizyczno-tanecznym, niezbędnym do realizacji pokazów Fireshow. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Dziwny Gojtowski i artyści Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro.

22-27 lipca
14.00 - 17.00 - Niezły cyrk! - warsztaty kuglarskie, dla młodzieży w wieku 14-18 lat.
Warsztatów cyrkowe, które są oryginalną formą aktywności fizycznej i zajęć ruchowych. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli szansę odnaleźć i rozwinąć swoje indywidualne talenty, nabędą umiejętności pracy w grupie.
W skład zajęć kuglarskich wchodzi: żonglerka, akrobatyka wzajemnościowa, gimnastyka, pantomima, klaunada. Na zakończenie uczestnicy wystąpią w spektaklu ulicznym głównymi ulicami miasta. Warsztaty poprowadzi Krzysztof Dziwny Gojtowski i artyści Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Korkoro.

24 lipca (niedziela)
16.00 - 17.00 Jerz Igor - koncert dla dzieci i rodziców. Wstęp wolny- bez zapisów!

Informacja o biletach

Dodatkowe informacje: szekspir.rozgrzewka@gmail.com