Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Williama Szekspira zainspirowały młodych, krakowskich artystów. Zaczęło się od niewinnego spotkania w podkrakowskich Staniątkach po koncercie Stanisława Soyki dla Opactwa Mniszek Benedyktynek...
O sile i oddziaływaniu tej muzyki świadczy najlepiej fakt, że powraca ona w zmienionej formie, po 20 latach od powstania pierwszej interpretacji. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co z natury bliższe jest czasom Szekspira - wówczas to najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy - w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną prezentowaną przez zespół Cracow Singers.
poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście
"Po dwudziestu latach Stanisław Soyka zdecydował się na sentymentalny powrót do sonetów Szekspira. (...) Namówiony przez Karola Kusza nagrał nowe, lekko jazzujące wersje a cappella na 16 głosów. Co zapewne bliższe jest czasom Szekspira, kiedy najważniejszym instrumentem, którym dysponowali kompozytorzy, był ludzki głos.", Piotr Metz.
Cracow SingersZespół wokalny działający od 2013 rok. Tworzą go doświadczeni śpiewacy, którzy realizowali nagrania płytowe m.in. dla Polskiego Radia, wykonawcy koncertów a cappella oraz koncertów wokalno-instrumentalnych w kraju i za granicą. Kierownictwo artystyczne Cracow Singers sprawuje Karol Kusz. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji. Cracow Singers koncentruje na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły, łącząc odległe obszary i interesujących partnerów. Międzynarodowy projekt "Kantor - anwesend - abwesend" powstał we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Domem Norymberskim w Krakowie. Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w projekcie muzycznym prezentującym najnowszą kompozycję Lery Auerbach. Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa (m.in. Cracovia Sacra, Muzyczne czwartki we Dworku Białoprądnickim). Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. W Roku Witolda Lutosławskiego współtworzył cykle koncertowe "Ptasie Plotki, czyli rzecz o muzyce".