W niedzielę, 4 sierpnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na rowery.
Tym razem zamierzamy zobaczyć "elektrownie wodne na rzece Raduni"
Elektrownie wodne pracujące na pomorskich rzekach interesowały nas od dawna. Jakiś czas temu mieliśmy okazje zjechać
rowerowy szlak elektrowni wodnych w dorzeczu Słupi. Tym razem mamy ochotę zobaczyć elektrownie wodne na lokalnej rzece Raduni. Wprawdzie wzdłuż jej nurtu nie prowadzi żaden szlak turystyczny, który umożliwiałby zobaczenie wszystkich elektrowni wodnych jak w przypadku tego, który pokonaliśmy w Dolinie Słupi.
Trasę wyznakowaliśmy jednak samodzielnie opierając się o najbliższe drogi zarówno asfaltowe jak i gruntowe, tak by wiodły z dala od wzmożonego ruchu drogowego. Miejscami więc przyjdzie nam pokonać wąskie ścieżki leśne, a nawet zsiąść z roweru.
Co to jednak dla nas, ludzi żądnych przygód !Trasa: Wyruszymy z Gdańska Głównego.
Na początek udamy się w kierunku ujścia rzeki Raduni do Motławy, skąd rozpoczniemy marszrutę pod prąd rzeki, oczywiście drogami, nie nurtem rzeki. Z pierwszą elektrownią wodną zapoznamy się już w Pruszczu Gdańskim, a ostatnią zobaczymy w Rutkach k./Żukowa.
Obecnie na rzece istnieje osiem elektrowni, zobaczymy więc:
Pruszcz 100 kW
Juszkowo 232 kW
Kuźnice 785 kW
Prędzieszyn 872 kW
Straszyn 2450 kW
Bielkowo 7200 kW
Łapino 2294 kW
Rutki 440 kW
Elektrownie wodne tworzą unikatowy kompleks zwany Kaskadą Raduni, bardzo ciekawy ze względu na malownicze położenie wśród wzgórz morenowych oraz oryginalną architekturę elektrowni - najstarszych tego typu obiektów przemysłowych na Pomorzu. Urządzenia te wciąż są używane do wytwarzania energii elektrycznej, która zasila okoliczne tereny. Dzięki nim Radunia, która jest rzeką o charakterze górskim, jako jedyna w Polsce jest niemal w stu procentach wykorzystana energetycznie.
Dzieje wykorzystania energii wodnej na Raduni sięgają XIV wieku, kiedy to Krzyżacy zbudowali rozpoczynający się w Pruszczu Gdańskim kanał o długości 13 km, który wodami rzeki Raduni napędzał koła gdańskich młynów. Następnie na wszystkich pomorskich rzekach powstawało wiele siłowni napędzających tartaki, wytwórnie papieru i młyny.
Rodzaj podłoża / dróg: Przeważać będą drogi asfaltowe, choć nie zabraknie również dróg gruntowych i leśnych duktów.
Dystans: 75-80 kmZapoznaj się z ułożoną przez nas trasą(w zależności od warunków terenowych, trasa może nieznacznie ulec zmianie)
Optymalna prędkość między 15 a 20 km/hCharakter wycieczki: turystyczno-krajoznawczy (ale bez zamulania)
Zbiórka:Niedziela, 4 sierpnia, o godz. 9:00
na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku, ul. Okopowa
Powrót przed zmrokiem
ZAPRASZAMY !
Wycieczkę prowadzą: Piotr Książek & Bartek Winijajtys [GR3miasto]
kontakt mailowy: gr3miasto@gmail.com