Szpieg | Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich Klub Filmowy Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Szpieg | Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich

Chińskie kino neo-noir, koreański thriller polityczny i podszyta łagodnym humorem tybetańska medytacja na temat ludzkiego losu. Zapraszamy na Tajfuny - przegląd filmów azjatyckich. W programie znalazły się trzy produkcje z ostatnich lat, które łączy wspólny motyw wędrówki ucieczki, poszukiwania odpowiedzi czy podróży w głąb siebie.

W Jeziorze Dzikich Gęsi gangster Zhou wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak zastrzelił policjanta, staje się ruchomym celem. Nikomu nie powinien ufać, może za wyjątkiem pewnej kobiety. W pełnym retrospekcji chińskim kryminale reżyser Diao Yinan nieustannie myli tropy i miesza filmowe narracje.

Szpieg to doskonały przykład tego, w jaki sposób współczesne kino koreańskie zaczęło tworzyć odnoszące sukcesy blockbustery. Film Yoona Jong-bina łączy formułę wysokobudżetowego widowiska w stylu Hollywood z lokalnymi problemami. Główny bohater Park Suk-young zostaje wysłany na misję szpiegowską do Korei Północnej. Tam nawiązuje kontakt z wysoko postawionym urzędnikiem. Sprawę komplikuje fakt, że Park odkrywa tajne interesy, które łączą oba kraje, a jego łącznik prawdę o biznesmenie z Południa.

Ostatni z tytułów - Jinpa, dopiero trafił do polskich kin. Kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa samotnie pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu Kekexili. Hipnotyczną podróż przerywa mu spotkanie z małomównym piechurem poszukującym zemsty. Jinpa to najnowsza produkcja Tybetańczyka Pemy Tsedena. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności.

Szpieg
reżyseria: Yoon Jong-bin
występują: Hwang Jung-min, Lee Sung-min, Jo Jin-woong
szczegóły: akcja, Korea Południowa, 2018, 137 min.
Rok 1993. Korea pozostaje ostatnim państwem pogrążonym w zimnej wojnie. Napięcia towarzyszące rozwojowi broni jądrowej przybierają na sile. Park Suk-young, były oficer wojskowy pracujący dla południowokoreańskiego wywiadu, zostaje wysłany na misję szpiegowską do znajdującego się w Korei Północnej obiektu jądrowego. Suk-young, podając się za biznesmena, który prowadzi interesy z Koreą Północną, kontaktuje się z Ri Myong-unem - wysoko postawionym północnokoreańskim urzędnikiem. Po wieloletnich staraniach, bohaterowi udaje się w końcu zdobyć zaufanie klasy rządzącej i potwierdzić duży kontrakt między państwami. Park odkrywa jednak, że obie strony łączą tajne prywatne interesy, które... mają związek z wyborami prezydenckimi w Korei Południowej.
Opis i materiały dystrybutora Mayfly