stat
Impreza już się odbyła
sty 25

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 127 zł
Kup bilet
mar 14

piątek, g. 17:00

bilety 30 zł
Zapraszamy na autorskie, wyjazdowe warsztaty arteterapeutyczne do "DZIKIEJ ZAGRODY", gospodarstwa agroturystycznego na Kaszubach

Sztuka Natury, natura Sztuki

Bliskość i Harmonia proponuje Państwu tygodniowy, autorski warsztat arteterapeutyczny, podczas którego głównym bohaterem będzie Natura. Pracujemy wyłącznie na roślinach - nie tylko kwiaty i liście, ale także np. owoce, nasiona, korzenie i inne części roślin, które znajdują świetne zastosowanie w pracy nad własnymi emocjami. Dodatkowo będzie można skorzystać z masażu hawajskiego Lomi Lomi Nui, który ukoi zmysły, przyniesie wytchnienie i umożliwi głębszy kontakt z samym sobą.

Każdy dzień przyniesie coś nowego...

Plan zajęć:

"Widzieć głębiej" W oparciu o technikę pracy z mandalą i innymi "wzorcami", czerpanymi z natury oraz dawnych wierzeń i tradycji - sięgamy po różnorodne kolory i unikalne odcienie kwiatów , liści, zróżnicowanie zieleni, brązów i żółci, niepowtarzalne zestawienia barwne; oryginalność kształtów. Tworzenie jednorazowych, jedynych w swoim rodzaju kompozycji "emocjonalnych", pozwalających na wyrażenie lub rozładowanie napięć, wizualizacje marzeń itp. jest zawsze zależne od pory roku i dostępności żywych roślin. Użycie naturalnych surowców zamiast farb, kredek itp. pozwala na bardziej subtelne operowanie kolorem, a także dostrzeganie związku barw Natury z naszym życiem

"Funkcję wzroku przejął dotyk..." Zajęcia pozwalające wyczuć i zarejestrować indywidualne wrażenia dotykowe, klasyfikowane jako przyjemne, obojętne i niezbyt miłe; ciąg dalszy polega na określeniu dlaczego i co powoduje takie a nie inne "postrzeganie" przez dotyk.

Już samo pobudzanie tego obszaru wrażliwości, "otwieraniu" zmysłu dotyku przenosi się także na relacje z ludźmi. Szczególnie dla osób, które mają problem z otwartością na kontakt bezpośredni, a jest ich w naszej rzeczywistości sporo. Łatwiej zaakceptować dotykanie i wyczuwanie struktury roślin, chociażby dzięki ich bezosobowości i całkowicie biernej roli w podobnych ćwiczeniach.

Struktura i faktura roślin, tak świeżych jak i suszonych, jest bardzo zróżnicowana. Kształt, szorstka, gładka, śliska lub owłosiona powierzchnia liści, ich sprężystość, jedwabistość płatków kwiatów, mniej lub bardziej nawilżona powierzchnia ich środków - to tylko wybrane przykłady. Uświadamianie sobie tych zjawisk, ich rejestrowanie i czerpanie z nich różnorodnych wrażeń wydatnie pomaga uwrażliwić zmysł dotyku. Podkreśla także jego wagę, w tym w kontaktach z drugim człowiekiem.

"Pachnące życie" Spotykamy się ze światem naturalnych zapachów. Staramy się bez udziału innych zmysłów wykorzystać do maksimum możliwości węchu. Poprzez skalę i różnorodność zapachu roślin, ale i np. chleba, żywic, zapachów klasyfikowanych jako mniej przyjemne - docieramy do bardzo głębokich i często uśpionych pokładów pamięci. Często sięgającej wczesnego dzieciństwa.

Jednocześnie pomagamy uczestnikom odnaleźć kompozycje i zapachy dające ukojenie, przekazujemy wiedzę o roli i oddziaływaniu zapachowych "wspomagaczy".

Pracując z roślinami, ale także skalą zapachów znanych jako "naturalne"(zapach wilgotnej ziemi, rozgrzanego sosnowego lasu, gnojowicy, piekącego się chleba, naturalnych kwasów itp.) uczestnicy zajęć są w stanie dotrzeć do bardzo istotnych często, a nieuświadomionych obszarów swej pamięci. A tym samym zmierzyć się z wyzwaniami podświadomości.

Zmysł węchu atawistycznie odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka. Od dawna wiadomo, że podobnie jak zapamiętana melodia, jest w stanie przywołać wrażenia i emocje często bardzo odległe w czasie. Każdy zapewne może przywołać sytuacje, kiedy mówimy: "Oooo, pachnie jak u... (jak w..., jak w czasie..." itd. itp.) "Pamięć zapachowa" jest jedną z najsilniej zakodowanych w mózgu. Zaś klasyfikacja zapachów natury, ich odkrywanie a także przypominanie staje się fascynującą przygodą z sobą samym.

"Brzmienie ciszy"Celem zajęć o tej tematyce jest zwrócenie uwagi na zmysł słuchu i jego rolę w codzienności. Zajmujemy się trzema aspektami słyszenia:

- naszą rzeczywistość, często bardzo odległą od ideału, tym, co w niej zagłusza i niszczy wrażliwość człowieka na dźwięk;

- rolą dźwięków kojarzonych pozytywnie (relaksujących) oraz negatywnie (męczących), ich wzajemną relacją w codziennym życiu i poszukiwaniem optymalnych rozwiązań;

- słuchaniem ciszy - tej zewnętrznej, zwykle złożonej z całej gamy dźwięków, które odbiera się na poziomie podświadomości, nie zakłócających wrażenia spokoju (szum drzew, szmer strumienia, odgłosy ptaków, szelest trawy na łąkach i wiele innych); w tym ćwiczeniu pada pytanie:

"Z ilu dźwięków składa się cisza?"

- oraz ciszy wewnętrznej, której osiągnięcie wymaga często wielu godzin ćwiczeń i skupienia, a która jest krokiem niezbędnym do osiągania stanu równowagi organizmu. Podajemy metody i sposoby pozwalające ową wewnętrzną ciszę osiągnąć (w przypadkach zaawansowanych - "na zawołanie").

"Ruch to życie" Ruch w naturze nieodmiennie kojarzy się ze światem zwierząt. Rośliny postrzegamy jako istnienia pozbawione tej zdolności. Nie do końca to prawda. W trakcie zajęć przyjrzymy się wszelkiego rodzaju ruchowi, jaki można obserwować w środowiskach roślinnych - od taksji, przez zmienność kształtu, dopasowującą rośliny do warunków środowiska, aż po ruch "wymuszony" (np. pod wpływem wiatru). Poznając tę stronę życia roślin spróbujemy poszukać przyczyn i czynników, które są zdolne "wprawić w ruch" organizmy pozornie nieruchome. I sprawdzić jak dalece te same czynniki wpływają na nas samych.

Drugim elementem zajęć jest swoiste "naśladownictwo" - częściowo ruchu, na przykład wiatru w gałęziach, uginania trawy itp. Ale także kształtów i form, zaobserwowanych wśród różnorodnych roślin. Wszak sporo działań terapeutycznych od wieków wykorzystuje rośliny jako wzorce. Wystarczy przyjrzeć się znanym powszechnie nazwom: "kwiat lotosu", "drzewo życia",

"Ładujemy akumulatory" W tym spotkaniu wykorzystamy sporo wiedzy nabytej w poprzednich, dotyczącej barw, dźwięków, faktury i innych cech roślinnych, poprzez które ujawnia się ich energetyczność. Zastanowimy się też nad źródłami z jakich czerpią rośliny. Poznając i klasyfikując te źródła spróbujemy określić w jakim stopniu dostępne są dla człowieka. Poznamy też metody, dzięki którym rośliny stają się dla nas niezastąpionymi pośrednikami energetycznymi. Każdy z uczestników będzie miał możliwość poszukania i określenia indywidualnych preferencji w tym zakresie, poprzez przywołanie wspomnień, lub (podczas zajęć terenowych) bezpośredni kontakt ze zróżnicowanymi środowiskami roślinnymi.

Oferta dodatkowa: Hawajski masaż Lomi Lomi Nui

Działanie Lomi Lomi:

Na poziomie fizycznym: Rozluźnia mięśnie i uwalnia nas od napięć powstałych podczas stresu. Poprawia krążenie krwi i wspomaga przemianę materii oraz trawienie. Korzystnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej . Zwiększa ruchliwość i elastyczność stawów. Pobudza układ limfatyczny i krwionośny.

Na poziomie energetycznym: pobudza do działania i poprawia wewnętrzny przepływ energii.

Na poziomie emocjonalnym: Pozwala nam z innej perspektywy spojrzeć na problemy życia codziennego, nierzadko podczas masażu pojawiają się sposoby ich rozwiązania. Może przyczynić się do usunięcia lęków i obaw, a niekiedy złych przyzwyczajeń. Często po masażu rodzi się chęć do zmian życiowych.

Na poziomie duchowym: Zwiększa rozumienie otaczającego nas świata oraz miłość do siebie samego.


Prowadząca zajęcia arteterapeutyczne: Hanna "Zielicha Świątkowska" Wiedzę o roślinach, ich zastosowaniu, właściwościach, a także wyglądzie, występowaniu, wyszukiwaniu ich w różnych środowiskach i warunkach zaczęłam zdobywać jeszcze - jakże by inaczej, tradycyjnie - pod okiem swojej babci, znanej w swoim środowisku uzdrowicielki. Po latach, wracając do umiejętności i tajemnic "prababuni", znalazłam w nich swój klucz do tego, co jest moją największą pasją - pomagania ludziom. Ciągłe poszukiwania wiedzy, umiejętności, poszerzanie i stałe odkrywanie nowych sposobów i metod sprawiają, że zielarstwo pozostało wprawdzie najszerszą - ale nie jedyną metodą terapeutyczną, z jakiej korzystam. Szczególne miejsce w moich działaniach zajmuje wiedza kulinarna - z wykorzystaniem roślin dziko rosnących - przetwórstwo "zielarskie", ale także ruch, dźwięk, kolor, światło, hydro i arteterapia. Wszystkie te elementy stanowią części składowe "docierania do własnej rzeczywistości". Jedynej i niepowtarzalnej dla każdego... Homo sum - i nic, co ludzkie nie powinno być niszczone ani poniżane. Oto dewiza, która przyświeca mi w całej pracy z Naturą i Sztuką.

Masażystka Lomi Lomi Nui: Agnieszka Kawula-Kubiak Dziennikarz, człowiek słowa, "wolny elektron", który krąży po orbicie spraw społecznych, kulturalnych i literackich. Skończyłam polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizację dziennikarską. Współpracowałam m. in. z Radiem Gdańsk, gdzie zakochałam się w reportażu radiowym, miesięcznikiem "Charaktery" oraz "Nową Fantastyką". W centrum moich zainteresowań zawsze był, jest i będzie człowiek. Gnana chęcią poznania, co też siedzi w umysłach pisarzy, postanowiłam ich przepytać. Na pierwszy ogień poszli autorzy polskiej fantastyki. Efekty pracy są dostępne w książce "Lubię być fantastą. Rozmowy", która ukazała się w kwietniu 2009 roku, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Prowadzę także długie dyskusje z moją Muzą. Bywa kapryśna, ale przeważnie chętnie przysiada na moim ramieniu, albo buja się w kolorowym hamaku obok mnie i dyktuje mi słowa, które układają się w prozę. Odkąd pamiętam przyświeca mi myśl: "Nigdy nie rezygnuj z marzeń, tylko dlatego, że ich realizacja będzie wymagała czasu-czas mija, tak czy inaczej". Jestem zwolenniczką tego, co naturalne, wykonane własnymi rękoma, stworzone z pasji i potrzeby serca. Od paru lat piekę chleb na naturalnym zakwasie i chętnie dzielę się z innymi. Poza tym pochłaniam ogromną ilość książek, uwielbiam robić nic i słuchać bicia serca natury. Moją fascynacją jest hawajski masaż Lomi Lomi Nui, którego mogłam uczyć się od cudownych nauczycieli jakimi są Danuta i Jerzy Adamczykowie.

INFORMACJE TECHNICZNE

Zapisy: konieczne zapisy mailowe: info@bliskosciharmonia.pl , zapisy trwają do 28.V (po terminie proszę pytać o wolne miejsca). W zajęciach mogą brać udział osoby dorosłe, jak również młodzież od min 13-ego roku życia, pod opieką osoby dorosłej.

Cena: 1350zł od osoby; konieczna wpłata zaliczki 400zł (gwarancja rezerwacji miejsca), pracujemy w kameralnych grupach, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń i wpłaconych zaliczek. W cenę wliczony jest warsztat oraz wyżywienie "domowej roboty". Dane do przelewu podam po kontakcie mailowym.

Masaż Lomi Lomi Nui płatny dodatkowo na miejscu. Koszt 1,5h 150zł. Chęć skorzystania z masażu proszę zgłosić mailowo.

Szczegółowy plan zajęć będzie rozsyłany indywidualnie do warsztatowiczów.
Miejsce warsztatów: Trzebuń, niedaleko Kościerzyny, woj. pomorskie


Szczegóły dotyczące DZIKIEJ ZAGRODY na stronie internetowej www.nakaszubach.pl

Do dyspozycji gości sala biesiadna, miejsce na ognisko i nieograniczone zasoby Natury dookoła.


Mapka dojazdu

https://www.nakaszubach.pl/dojazd_gospodarstwo_agroturystyczne_kaszuby.html

Odpowiem na wszystkie pytania mailowo info@bliskosciharmonia.pl

bądź telefonicznie 692-215-113

osoba kontaktowa Agnieszka Kawula-Kubiak

*Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatu 1 dzień przed warsztatem w przypadku zebrania się zbyt małej liczby osób lub z przyczyn od Organizatora niezależnych. W takiej sytuacji dokonane wpłaty zostają zwrócone uczestnikom w pełnej wysokości.

**Zaliczki nie podlegają zwrotowi, jeśli odwołanie zajęć nie leży po stronie Organizatora.