stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na kolejną Sztukę Podróżowania 20 marca prelekcję na temat Santerii poprowadzi Ola Gracjasz.

w każdy czwartek (do 19.12), g. 18:15 - 19:30

bilety 75 zł
"W ramach badań do pracy magisterskiej z antropologii spędziłam na Kubie pięć miesięcy. Mieszkając w małej wiosce na odległym dla turystów wschodzie wyspy, spotkałam się z zakorzenioną w niewolniczej przeszłości religią i otaczającymi ją niezwykłymi rytuałami pełnymi tajemnych znaków, magii oraz duchów.

Santería to tzw.religia synkretyczna, która łączy w sobie elementy wiary katolickiej zapoczątkowanej na Kubie przez hiszpańskich konkwistadorów oraz elementy wierzeń zachodnio-afrykańskich, przywiezionych na wyspę wraz z afrykańskimi niewolnikami. Jest to, wbrew pozorom, najbardziej popularna kubańska religia, której wyznawców można już spotkać nie tylko na Kubie, ale również w Stanach Zjednoczonych, Meksyku a nawet coraz częściej w Europie.

Przebywając w wiosce, której populacja składa się w 98% z ludności czarnej, określającej się jako Afro-Kubańczycy, byłam uczestnikiem wielu ceremonii religijnych. Ich głównym celem jest przywołanie i przyjęcie duchów oraz świętych (tzw. orisza) poprzez składanie zwierzęcych ofiar, wprowadzające w trans tańce oraz dźwięki bębnów.

Gdy orisza zstępują na ziemię, biorą pod władanie ciała i umysły wyznawców, co w naszym świecie uważane jest za niepożądane działanie 'złych mocy'. Potocznie zwane 'opętaniem' czyli jednoczenie się z duchami, jest dla mieszkańców wioski oznaką ogromnej wiedzy oraz świadczy o wysokiej pozycji wiernego w społeczeństwie.

W mojej prezentacji chciałabym przybliżyć słuchaczom odległy zakątek Karaibskiej wyspy, świat magii i duchów zaplątany w historię niewolnictwa.

Opowiadając o Kubie, której głównym bohaterem nie jest Fidel Castro, ale pochodzące z zachodnich wybrzeży Afryki bóstwa, podzielę się zdjęciami oraz nagraniami z lokalnych ceremonii.