stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu Sztuki Podróżowania! Zapraszamy na spotkanie z Alicją Kubiak i Janem Kurzelą, 23 maja, godz. 19:00 w Sztuce Wyboru: Papua Zachodnia ostatnie pokolenia.

Indonezja jest największym wyspiarskim krajem świata. Składa się z około 18 000 wysp. Nazwa państwa to połączenie dwóch greckich słów: indos - indyjski oraz nesos - wyspa. Jej tereny zamieszkuje ponad 300 różnych grup etnicznych. Indonezja to różnorodność natury: wspaniałe wulkany, gęsta, dzika dżungla, zatykające dech w piersiach plaże czy cudowne rafy koralowe. Indonezja to wiele wspaniałych światów w jednym miejscu. Jest to państwo - studnia. Dla podróżników, dla odkrywców dla plażowiczów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. I my też. Naszą wyobraźnię od dawna już rozbudzał ten kraj na końcu świata. Pociągała nas jego różnorodność kulturowa, bogactwo natury i nadal jeszcze nieskażone cywilizacją tereny. No, przynajmniej częściowo nie skażone. Wybraliśmy trzy rdzenne plemiona zamieszkujące te wyspę: Dani, Korowajowie i Asmaci.

Cały czerwiec 2017r. spędziliśmy na Papui Zachodniej podążając śladami ostatnich 'dzikich' plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się 'ucywilizowaniu' w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, bo co oczywiste, ludzie młodzi jak najbardziej opowiadają się za lepszym, łatwiejszym życiem i przenoszą się do wiosek i miast, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50~60 lat temu.

Mówimy tutaj o ludożercach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci ale także o plemionach, które prowadziły łowicko- rolnicze życie jak na przykład Dani.

Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne ale też niezwykle ciekawe. Spędziliśmy pośród tych plemion wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.

Staraliśmy się zrozumieć ich świat, ich sposób patrzenia na życie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi, mieliśmy możliwość poznania ich zwyczajów i wierzeń, ale przede wszystkim mogliśmy się w nie zagłębić i poznać ich genezę. A zdecydowanie było co poznawać.

Podczas naszej prelekcji przedstawimy wszystkie plemiona zarówno od strony ich odmienności kulturowej jak ich nieudolne próby życia według zasad człowieka Zachodu. Powiemy na czym polega ich inność, dlaczego misjonarzom udało się odwieść ich od kanibalizmu i jakie wartości wyznają teraz. Pokażemy zarówno ich życie w przeszłości oraz to obecne. Przedstawimy ich tak, jak sami ich zobaczyliśmy. Przedstawimy ich Oczami Dos Gringos. Zapraszamy również do dyskusji i zadawania pytań.

Jan Kurzela - urodzony w Gdańsku w 1948r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.

Alicja Kubiak - urodzona w Poznaniu w 1974r. Absolwentka Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego.

Nasze hobby to trzy razy P:
Podróże - zarówno te dalsze, jak i bliższe, niedaleko domu
Poznawanie - dalekich krajów i obcych kultur
Penetrowanie - prowadzenie rozmów z miejscową ludnością, uczestniczenie, w miarę możliwości, w lokalnych obrzędach świeckich i religijnych.