Wrzesień zwieńczy rozmowa o książce Sztuka, feminizm i rewolucje XXI wieku w Ukrainie z Jessiką Zychowicz. Przez ponad dwa lata trwania programu Wolne Słowo wiele opisywanych w książce artystek gościło w Gdańsku ze swoimi projektami, wśród nich Alewtyna Kakchidze, Katia Libkind, Kateryna Badianowa.
Wydarzenie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
Jessica Zychowicz historyczka sztuki, kuratorka i krytyczka zajmująca się rozkwitem ruchów kobiecych, w tym kolektywu Femen, a także pomarańczową rewolucją i rewolucją godności, podczas których wybrzmiał również język feministycznej emancypacji.
Interesują ją kulturowe napięcia wokół symboliki religijnej i narodowej, stosunku do postradzieckiego dziedzictwa oraz kwestii wolności seksualnej. Autorka w oryginalny sposób korzysta ze słownika badań postkolonialnych.
Jessika Zychowicz przez kilka lat mieszkała w Ukrainie także podczas Rewolucji Godności co znalazło wyraz nie tylko w jej wnikliwej analizie performansów i prac artystycznych (przede wszystkim takich grup, jak Femen, Feministyczna Ofensywa, VCRC, ChudRada i REP, oraz artystek, jak Jewhenija Bielorusiec, Alewtyna Kachidze i Włada Rałko), ale także nadało tej książce specjalny, osobisty ton.
Jessica Zychowicz ostatnio wydała Freedom Taking Place: War, Women, and Culture at the Intersection of Ukraine, Poland and Belarus (2023). Działa w międzynarodowym środowisku akademickim i artystycznym. Tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie Michigan, wykładała w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (jako stypendystka Fulbrighta), a także gościnnie m.in. na uniwersytetach w Toronto, Uppsali i Albercie.
Obecnie jest dyrektorką kijowskiego biura Instytutu Edukacji Międzynarodowej (IIE) i programu Fulbright Ukraina.