stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sztuka gejowska - różowa, cukierkowa czy zaangażowana? Opinie (18)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Krytyka Polityczna i Kampania Przeciw Homofobii Trójmiasto zapraszają do Świetlicy KP w Trójmieście na kolejne spotkanie z Tęczowym Kinem Zaangażowanym. Pokaz filmu Dereka Jarmana "Sebastian"

w każdą środę (do 27.09), g. 12:00

bilety 12 zł
wrz 28

sobota, g. 14:40

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
Pokaz filmu Dereka Jarmana "Sebastian" oraz rozmowa "Sztuka gejowska - różowa, cukierkowa czy zaangażowana?" z udziałem historyka sztuki Huberta Bilewicza i artysty Karola Radziszewskiego, który zaprezentuje swoją interpretację legendy o św. Sebastianie. Prowadzenie: Bartosz Górski (KPH).

Jest rok 303. Chrześcijanie zostają wtedy uznani za sprawców serii pożarów w cesarskich pałacach, prześladowania dotykają również wielu bliskich samego władcy. W czasie uczty na cześć narodzin Słońca na cesarskim dworze Sebastian próbuje obronić oskarżonego o współudział w podpaleniach chłopca - rozwścieczony Dioklecjan skazuje swego dotychczasowego faworyta na banicję. Sebastian zostaje zesłany jako zwykły żołnierz do obozu na prowincji. Tam dowódca oddziału, Centurion Severus, zakochuje się w nim. Sebastian odrzuca jego uczucie - kocha Chrystusa i tylko Jemu się oddaje.

Sławny i niesławny, obrazoburczy i na pewno bardzo kontrowersyjny film Dereka Jarmana. Autor dotyka intymnie rozumianego przez siebie tematu homoseksualności. Prowokująco przywołuje skojarzenie ze świętym Sebastianem, chrześcijańskim męczennikiem, które tutaj przywodzi raczej na myśl erotyczne uniesienie.

---------------------------------

Karol Radziszewski - ur. w 1980 r., autor obrazów, murali, rysunków, instalacji i filmów. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Twórca magazynu o sztuce "DIK Fagazine". Znany z wystawy "Pedały", zorganizowanej w jednym z warszawskich mieszkań. Stypendysta Ministra Kultury, laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne.

Hubert Bilewicz - ur. w 1968 r., wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim oraz w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmował się zagadnieniami architektury XIX i pierwszej połowy XX wieku. Interesuje się pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.