stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sztuka irreligijna i jej krytyka

27 lipca - 27 października 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Tematem wykładu Kazimierza Piotrowskiego będzie artystyczny "skandal", który wybuchł wokół prezentacji wystawy IRRELIGIA. Morfologia nie-sacrum w sztuce polskiej XX wieku.
Piotrowski na zimno podda refleksji zorganizowaną przez Włodka Majewskiego w Atelier 340 Muzeum w Brukseli w 2002 roku wystawę, sięgnie do przyczyn skandalu, koncentrując się na typowych przesłankach zmasowanej krytyki tego artystycznego "bluźnierstwa".

Słuchaczom wykładu zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentujące to wydarzenie. Poznamy w nich szczegóły wystawy, a także wypowiedzi artystów: Grzegorza Klamana, Leszka Knaflewskiego, Zofii Kulik, Zbigniewa Libery, Jacka Markiewicza i Roberta Rumasa. Na zakończenie obejrzymy pokaz mody Arkadiusa w kościele Notre Dame de Lourdes, który odbył się podczas finału wystawy.

Spotkanie z Kazimierzem Piotrowskim będzie pierwszym z cyklu czterech wykładów, które są zaplanowane w najbliższych miesiącach w związku z przygotowywaną wystawą Dowcip i władza sądzenia. Asteizm w Polsce


Irreligia to określenie postawy wobec religii, która nie kwestionuje przedmiotu wiary (czyli nie jest anty-religią), wyraża jednak wątpliwości wobec niektórych jej założeń, dogmatów czy rytuałów. Kurator wystawy, dr Kazimierz Piotrowski, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, historyk sztuki i filozof, głęboko wierzący i praktykujący naukowiec, wytropił takie dzieła i manifestacje artystów polskich XX wieku, w których owa postawa była widoczna. Jeszcze raz dodajmy: dzieła nie anty-religijne, lecz irreligijne, nie niewierzące, a zaledwie wątpiące i to w dobrej wierze.
Krzysztof Stanisławski, artbiznes.pl

na zdjęciu: 1996-2001, copyright Atelier 340 Muzeum, Irreligia w salach Atelier 340

Przeczytaj także