stat
Impreza już się odbyła

Sztuka przyszłości

O tym, jak powinna wyglądać sztuka przyszłości, jak tworzyć z odpadków i jak wykorzystywać recykling do tworzenia prac - dowiedzą się nastoletni twórcy w ramach projektu SZTUKA PRZYSZŁOŚCI, który rozpocznie się już 22 maja. Miesięczny kurs zakończy się profesjonalną wystawą w Kolonii Artystów w Gdańsku. Udział w projekcie jest bezpłatny - obowiązują zapisy!

Projekt dedykowany jest początkującym artystom w wieku 14-19 lat, którzy chcą nauczyć się tworzenia kolażu, makramy i rzeźby oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztuki współczesnej. Ale nie tylko, skierowany jest również do aktywistów, którzy działają na rzecz ochrony środowiska, a teraz chcieliby swój głos zaprezentować w formie sztuki. W ten sposób mogą nie tylko zyskać nowe umiejętności, ale także nakłonić nowe grupy odbiorców do zmiany swoich nawyków i podejścia do ekologii.

Młodzież jest jedną z grup najbardziej zaangażowanych w ochronę środowiska. Dlatego chcemy ich zachęcić do tworzenia sztuki zaangażowanej społecznie, aby poprzez swoje prace wyrażali własne emocje, myśli oraz wpływali na zachowanie innych mówi Natalia Królak, wiceprezeska Fundacji Fala Nowej Kultury. Ten projekt pozwoli młodym artystom poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, razem podziałać we wspólnej przestrzeni po wielomiesięcznej izolacji i da możliwość zaprezentowania swoich prac na profesjonalnej wystawie w Kolonii Artystów na gdańskim Wrzeszczu. Dzięki temu nastoletni twórcy staną się pełnoprawnymi artystami, którzy mają prawo do wypowiadania swoich poglądów.

Projekt składa się z czterech zjazdów odbywających się w Domu Sąsiedzkim przy al. Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku. Warsztaty praktyczne poprowadzą: artystka i rzeźbiarka Linda Lemon, ilustratorka Natalia Koniuszy, zajmującą się projektowaniem plakatów i identyfikacji wizualnych, której projekty ukazują się w najpopularniejszych polskich magazynach m.in. Twój Styl oraz Ewa Rutynowska, rzemieślniczka, znana jako Mamakrama. Warsztaty ze sztuki współczesnej będą moderowane przez Wojciecha Marczaka kuratora i kulturoznawcę, specjalistę od pomijanych w głównym nurcie historii sztuki narracji.

ZJAZD I: 22-23.05, godz. 10:00 - 14:00 Zajęcia teoretyczne prowadzone przez Wojciecha Marczaka
ZJAZD II: 29-30.05, godz. 10:00-14:00 Zajęcia z eko rzeźby prowadzone przez Lindę Lemon
ZJAZD III: 05.06, godz. 10:00-14:00 Zajęcia z makramy prowadzone przez Ewę Rutynowską
ZJAZD IV: 12-13.06, godz. 10:00-14:00 Zajęcia z tworzenia kolaży prowadzone przez Natalię Koniuszy
Powstałe podczas zjazdów prace zostaną zaprezentowane w galerii Kolonia Artystów (al. Grunwaldzka 51 w Gdańsku) w dniach 17-19.06.2021.