stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Sztuka w mieście przyszłości - seminarium o przestrzeni publicznej w studiu Radia Gdańsk

Zapraszamy na Seminarium o Przestrzeni Publicznej w ramach 6. Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych "Rozdroża Wolności 2014", które odbędzie się w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna.

lis 16

sobota, g. 16:00 - 18:30

Gdańsk, Kawiarnia Hotelu Holiday...
bilety 45 zł
ulgowy 35 zł
przedsprzedaż 20 zł
lis 18

poniedziałek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Seminarium jest dedykowane wszystkim osobom zainteresowanym tą problematyką, szczególnie artystom działającym w przestrzeni publicznej, przedstawicielom samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych działających w sferze kultury i sztuki oraz instytucji kulturalnych.

Będzie to unikalna okazja do spotkania w gronie specjalistów i praktyków na co dzień zajmujących się problematyką przestrzeni publicznej.

UDZIAŁ W SEMINARIUM JEST NIEODPŁATNY.

Prosimy o rezerwację miejsc do dnia 10 września 2014 pod adresem: m.switala@wspolnotagdanska.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

PRELEGENCI

prof. dr hab. Mirosław Duchowski, Dyrektor Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej, profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, malarz, badacz i projektant przestrzeni publicznych;

dr Bogusław Dziadzia, Zakład Edukacji Kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego, medioznawca, socjolog, artysta malarz;

Cecylia Malik, malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka;

Anna Czekanowicz, Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.


Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Partnerzy: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Radio Gdańsk

Projekt GFFP Rozdroża Wolności jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

PROGRAM

11:30-12:00 recepcja
12:00-12:10 Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska otwarcie seminarium
12:10-12:40 Prof. Mirosław Duchowski "Atawizmy w mieście przyszłości - sztuka zrównoważonego rozwoju".
12:40-13:20 Dr Bogusław Dziadzia "Sztuka w przestrzeni (odpowiedzialności) publicznej. Kapitał społeczny i wolność artysty"
13:20-13:40 przerwa kawowa
13:40-14:10 Cecylia Malik "Rezerwat miasto- symbioza sztuki, nauki i aktywizmu."
14:10-14:40 Anna Czekanowicz "Jak sztuka jest obecna w przestrzeni publicznej Gdańska?"
14:40-15:20 Moderator panel dyskusyjny z udziałem prelegentów
15:20-15:55 Moderator otwarta debata z udziałem publiczności
15:55-16:00 Andrzej Stelmasiewicz zakończenie seminarium


PRELEGENCI I ICH WYSTĄPIENIA

PROF. DR HAB. MIROSŁAW DUCHOWSKI (Warszawa)

Prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Kieruje także interdyscyplinarnym, międzyuczelnianym Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej. W latach 1990-1993 był prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Łączy działalność artystyczną, projektową i naukowo-badawczą dotyczącą przestrzeni publicznej.

Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, ok 100 projektów dot. sztuki i organizacji przestrzeni publicznych, publikuje teksty naukowe, oraz aktywnie uczestniczy w sympozjach, konferencjach i badaniach naukowych z zakresu sztuki i szeroko pojmowanego kulturoznawstwa.

W 1989 roku zorganizował pierwszą w Polsce międzynarodową wystawę i sympozjum Eco-Art w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Wśród innych działań warto wymienić projekty i realizacje związane od połowy lat 90. z budową metra w Warszawie. Trzy stacje: Ratusz, Marymont i Stare Bielany zrealizowane zostały wg projektów z jego udziałem. Wcześniej, w zespole z Jasną Strzałkowską, zrealizował wnętrza Stacji Centrum.

DR BOGUSŁAW DZIADZIA (Katowice)

Medioznawca, socjolog, artysta. Adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autor prac z zakresu problematyki dotyczącej komunikowania masowego, kultury popularnej oraz upowszechniania kultury. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Współzałożyciel Fundacji Animacji Społeczno-Kulturalnej. Poza pracą naukowo-dydaktyczną zajmuje się praktycznymi wymiarami animacji kultury (współtworząc m.in. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej), uprawia malarstwo sztalugowe, fotografię, projektowanie graficzne oraz, hobbystycznie, pisarstwo.

Sztuka w przestrzeni (odpowiedzialności) publicznej. Kapitał społeczny i wolność artysty

Kapitał społeczny wytwarzany za sprawą obecności sztuki w przestrzeni publicznej ma głównie dwojaki charakter. Pierwszym są relacje do działań klasyfikowanych jako artystyczne - od elementarnych przejawów malarstwa plenerowego po działania o charakterze interwencyjnym. Drugi wymiar to sfera budującej codzienność przestrzeni estetycznej - jako funkcji rozpościerających się od dekoracji po przemoc symboliczną. Zapytać tu można o to, czy istnieje prawdziwa kultura bez zaangażowania, neutralna, obojętna w swojej swojskości? Jeśli jednak związana jest z zaangażowaniem, to kto w przestrzeni publicznej ponosi za nią odpowiedzialność - przyjmując niezgodę na traktowanie przestrzeni publicznej jako intymnego obszaru wolności, jaką artysta cieszy się wewnątrz swojej pracowni.

CECYLIA MALIK (Kraków)

Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz podyplomowe studia kuratorskie na Wydziale Historii Sztuki UJ. Jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), "365 Drzew" i "6 Rzek". Wspólnie z Justynką Koeke zrealizowała projekty: "Ulica Smoleńsk 22/8", i "Modraszek Kolektyw" (akcja w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek). Od 2007 razem z Rozalią Malik tworzy zespół Negradonna i współprowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki. Zdobyła m.in. nagrodę "Kulturystka roku" (Radiowy Dom Kultury Programu 3 Polskiego Radia), "Artystka Roku" w plebiscycie "Odloty Kulturalne" Gazety Wyborczej.

ANNA CZEKANOWICZ (Gdańsk)

Poetka, autorka książek poetyckich, opowiadań, scenariuszy radiowych i telewizyjnych, animatorka kultury. Od 2008 roku pełni funkcję Dyrektora Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury. Inicjatorka i współtwórczyni wielu wydarzeń kulturalnych, związanych głównie z literaturą.

Wcześniej była kierownikiem literackim i zastępcą dyrektora do spraw marketingu i administracji Opery Bałtyckiej w Gdańsku, redaktorem naczelnym Oficyny Wydawniczej "Graf" i wydawnictwa "Wieża". stypendystką rządu USA i University of Iowa oraz przewodniczącą Koła Młodych Oddziału Gdańskiego ZLP, prezesem zarządu Oddziału Gdańskiego SPP.

Wydała dwa tomy wierszy ("Najszczersze kłamstwo", "Śmierć w powietrzu") oraz publikowała w licznych czasopismach, m.in.: "Litery", "Student", Integracje", "Punkt", Tytuł".

Była laureatką Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2003), Nagrody Rady Artystyczno-Programowej Fundacji "Scena na Piętrze" (2000) i Nagrody Peleryny (1978).