stat
Wydarzenie już się odbyło

TE rzeczy. Nie-do-mówienia - konferencja na Uniwersytecie Gdańskim

"TE rzeczy. Nie-do-mówienia" - konferencja na Uniwersytecie Gdańskim

Tematami tabu we współczesnej kulturze zajmować się będą uczestnicy konferencji "TE rzeczy. Nie-do-mówienia". Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotografii Piotra Millatiego pt. "Żyjąc na peryferiach".

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.
Czas: 3-4 kwietnia 2009 r, pocz. godz. 10.00
Miejsce: Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53
Organizator: Koło Teoretyków Literatury przy Wydziale Filologicznym UG i Koło Polonistów UG.
Patronat nad konferencją objęli JM rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Organizatorzy chcą sprawdzić, czy we współczesnej kulturze istnieją jeszcze jakieś tabu, rzeczy, o których z niewiadomych powodów się milczy. Zwracają uwagę na to, że są kwestie, których wypowiedzenie jest niemożliwe z powodu ograniczeń, jakie nakładają na nas reguły towarzyskie, społeczne, kulturowe, wreszcie takie, dla których barierę stanowi sam język. Istnieją również niedomówienia wymagające czytania między wierszami i, jak tytuł konferencji, dające wiele możliwości interpretacji.

Do podążania takimi nieprzetartymi szlakami zaproszono młodych filologów, psychologów, medio- i kulturoznawców - wszystkich, którzy w swoich badaniach natrafili na drażniącą, trudną do przekroczenia komunikacyjną barierę i mają do zaprezentowania świeże spojrzenie na sprawy, które naprawdę ich interesują.

Tematy referatów poruszają kwestię niewyrażalności w ujęciu wielu współczesnych nauk humanistycznych - od problemów filozoficznych przez gender studies aż po analizę najciekawszych zjawisk współczesnej kultury masowej.

Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotografii Piotra Millatiego pt. "Żyjąc na peryferiach":
"Autor ukazuje różnice i podobieństwa między tak odległymi od siebie światami jak włoskie Południe i polska prowincja. Fotografie przedstawiają zamieszkałych tam ludzi w sytuacjach, w których odsłania się zarówno marazm i melancholia ich istnienia, jak i jego niemal epicka barwność. Oba światy boleśnie dotyka odczucie marginalizacji istnienia, oba też znalazły się na uboczu głównego nurtu przemian, unifikującego życie Europejczyków".

Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17:00 w holu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.