stat
Impreza już się odbyła
O czym jest Tabu w sztuce dla dzieci?

Tabu w literaturze dla dzieci jest gorącym tematem w wielu krajach europejskich. Poza tym, że zarówno Andersen jak i potem Astrid Lindgren pisali o śmierci i chorobie, dopiero na początku XXI w. trudne tematy wchodzą do książek dla dzieci na poważnie: sex, przemoc w rodzinie, rozwód. Jednak nie wszędzie jest to tendencja równie oczywista. W Polsce, nawet jeśli książki z takimi tematami ukazują się coraz częściej, nie zawsze zdobywają one uznanie i zrozumienie wśród rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów.
Celem projektu Tabu w sztuce dla dzieci jest między innymi rozpoczęcie dyskusji lub włączenie się do już istniejącej, oraz poszerzenie wiedzy wśród rodziców i pedagogów na temat sposobów wykorzystywania książek z trudnymi tematami w pracy z dziećmi.
Projekt składa się z wystawy książek (i ilustracji książkowych) z Austrii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Szwajcarii, Portugalii, Bułgarii i z Polski oraz serii wykładów i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, przygotowanych przez autorów, ilustratorów i ekspertów w dziedzinach związanych z wychowaniem

GDAŃSK
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35


Spotkania i warsztaty
sobota, 15 października
13.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat
13.00 - Książka jako sposób na rozmowę z dziećmi o trudnych tematach - wykład Pernilli Stalfelt
15.00 - Uroczysty finisaż wystawy

niedziela, 16 października
11.00 - Warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat
11.00 - Wykład Ulfa Nilssona dla dorosłych
13.00 - Rzecz, której boję się najbardziej to... - warsztaty dla dzieci z Ulfem Nilssonem
13.00 - Dzieciństwo a kultura i ideologia - wykład dr Małgorzaty Cackowskiej
Udział w warsztatach i spotkaniach jest bezpłatny.