Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na wystawę fotografii Tadeusza Dąbrowskiego pt "Nigdy nic".
Artysta urodził się w 1979. Jest poetą, eseistą, krytykiem, redaktorem dwumiesięcznika literackiego Topos. Należy do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Publikuje, m.in. w The New Yorker, Paris Review, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Neue Zürcher Zeitung, Odrze. W Radiu Gdańsk współprowadzi audycję poetycką Po pierwsze wiersze.
W latach 2012-2019 był dyrektorem artystycznym festiwalu Europejski Poeta Wolności. Napisał powieść Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz dziewięć zbiorów wierszy, z których ostatni To jest fajka, podsumowujący dotychczasowy dorobek poety, ukazał się w czerwcu 2022 nakładem PIW.
Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009), Splendor Gedanensis (2006) oraz Małego Berła Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.
Tadeusz Dąbrowski zajmuje się też fotografią. Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt zdjęć wykonanych tradycyjną techniką analogową, przy użyciu aparatów starszych, niż internet i telewizja. Artysta rejestruje współczesność, udowadniając, że to, co realne, a więc zmysłowy świat, najpiękniej formuje się w tym, co materialne kryształach srebra pokrywających błonę fotograficzną.
Adam Zagajewski: Dlaczego lubimy wiersze Tadeusza Dąbrowskiego? Lubimy je, ponieważ są niezmiernie konkretne. Dlaczego podobają nam się wiersze bardzo konkretne? Podobają nam się, ponieważ w ich percepcji uczestniczą wszystkie władze umysłu. Tadeusz Dąbrowski jest w dziedzinie poezji kimś, kogo Francuzi nazywają le grand reporter
. Posiada temperament realisty, lecz jego realizm jest bardzo poetycki, prowadzi do odkryć, nie do oskarżeń. Jego wiersze osiągają nadzwyczajny poziom skupienia i gęstości, stanowiąc adekwatną odpowiedź na absurd naszego świata.