Kiedy zbliżasz się do tego cmentarza widzisz płot, wąskie wejście i zarośnięty plac na którym nic nie ma. Jeśli nie wejdziesz głębiej, nie pójdziesz wydeptaną ścieżką, nie zauważysz zagadkowej budowli która przypomina, może bramę, może grobowiec w niecodziennym kolorze. Dalej ścieżka prowadzi cię między drzewa, które ukrywają wzgórze. Robi się stromo ale po chwili wychodzisz na kolejny plac a tam dopiero odkryjesz to co pozostało.
A jeszcze 100 lat temu był tu wspaniały cmentarz i park w jednym. Wchodziło się przez bogatą, kutą żelazną bramę. Aleja główna wyłożona była żółtą klinkierową cegłą, przy domu pogrzebowym był nieduży staw z fontanną. Ścieżki wiły się między grobowcami i prowadziły na wzgórza z tarasami gdzie można było usiąść na ławce i obserwować karpie pływające w stawach.
Dwa cmentarze ten opisany wyżej to stary cmentarz żydowski na Chełmie. Drugi to zapomniany cmentarz na Zaroślaku. Kiedyś dwa piękne miejsca. Ten na Zroślaku był uważany za jeden z najpiękniejszych w mieście. Dziś nie zostało po nim już nic. Po cmentarzu na Chełmie zostało trochę macew i zrujnowany Ohel. A wszystko dobrze ukryte. Ale została pamięć tych miejsc i historie ludzi, którzy tu spoczęli. A w obu miejscach chowano ludzi ważnych dla miasta. Pójdziemy tam żeby odszukać to co ukryte i przypomnieć sobie kilku ważnych gdańszczan.
Plan spaceru:
1. Cmentarz Salwator na Biskupiej Górce. Jak wyglądał kiedyś?
2. Jakob Kabrun człowiek orkiestra. Kupiec, kolekcjoner, działacz społeczny. Zawdzięczamy mu dzisiejszy Teatr Wybrzeże i Muzeum Narodowe.
3.Clara Baedeker i Wilhelm Stryowski. Dwoje niezwykłych ludzi z małego domku na Zaroślaku.
4. Cmentarz żydowski na Chełmie zobaczymy co udało się zachować z dawnego parku.
5. Lesser Giełdziński człowiek który stworzył Gdańską Sień.
Informacje:Koszt:
35 zł/os. Dzieci 10 18 lat: 20 zł/os.
Płatne przelewem (do 48 godz.) przed spacerem. Po tym czasie lub gotówka na miejscu 45 i 25 zł.
Zbiórka:
Biskupia Górka ul. Mennonitów 2a przy dawnym Zborze Mennonickim. Kończymy na cmentarzu żydowskim przy skrzyżowaniu ulic Cmentarnej i Stoczniowców.
Zapisy i bilety:
https://tajemnicegdanska.pl/zapomniane-cmentarze/