Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Taka dusza (1 opinia)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
16 grudnia 2017
Taka dusza
10.0 3 oceny 1 10
Taka dusza
Spektakl jubileuszowy z okazji 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku.

Dla widzów od 10 lat.

Przedstawienie jubileuszowe "Taka dusza" jest pomyślane jako lekcja teatru dla młodszych widzów i podróż sentymentalna dla starszych. Będzie okazją do zapoznania się ze wszystkimi, którzy współtworzą dzieło teatralne oraz poznania specyfiki teatru lalkowego, m.in. rodzajów lalek. Autor scenariusza i reżyser Mieczysław Abramowicz był w latach 70. aktorem w Miniaturze, a później po skończeniu reżyserii teatru lalek na PWST w Białymstoku kilkakrotnie tutaj reżyserował. Scenografię nawiązującą do słynnych projektów Alego Bunscha zaprojektował Przemysław Klonowski, scenograf, teatrolog i reżyser operowy. W spektaklu zagrają też oryginalne lalki z "Bo w Mazurze taka dusza". Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Stachurski, poeta, pedagog i kompozytor, który przez wiele lat był związany z Teatrem Miniatura.

W ramach jubileuszu odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek, premiera spektaklu "Taka dusza" w reżyserii Mieczysława Abramowicza oraz gala jubileuszowa.

Wileński Teatr Łątek był pierwszym teatrem lalkowym, który pojawił się w Gdańsku po wojnie. Był to teatr rodzinny prowadzony przez Olgę Totwen i jej dwie córki, Ewę i Irenę. Swoje spektakle marionetkowe zaczęły prezentować regularnie od października 1947 roku, a w grudniu odbyła się pierwsza przygotowana od początku do końca w Gdańsku premiera - "Najszczęśliwsza z sióstr" wg Ewy Szelburg-Zarembiny. W 1950 roku teatr został upaństwowiony i pojawił się duet, który stworzył markę Miniatury - dyrektor i scenograf Ali Bunsch i reżyserka Natalia Gołębska.

To oni zrealizowali w 1962 roku przedstawienie "Bo w Mazurze taka dusza", które pozostało w repertuarze Miniatury przez 25 lat. Na jego potrzeby powstało ponad 50 lalek - pacynek i kukieł, które animowało grono znakomitych lalkarzy, m.in. Aleksander Skowroński, Józefina Unczur i Henryk Zalesiński. Z tym spektaklem teatr objechał prawie cały świat, zdobył wiele nagród. Wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Abramowicz
Scenografia: Przemysław Klonowski
Muzyka: Jerzy Stachurski
Wykonanie muzyki: Anna Szalk (skrzypce), Ryszard Borysionek (akordeon)
Nagranie muzyki: Tadeusz Korthals

Obsada:
Jolanta Darewicz
Edyta Janusz-Ehrlich
Jacek Gierczak
Agnieszka Grzegorzewska
Piotr Kłudka
Jacek Majok
Hanna Miśkiewicz
Jadwiga Sankowska
Wojciech Stachura
Joanna Tomasik
Andrzej Żak
Magdalena Żulińska

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także