stat

Taniec pod numerem 60
autor: Espi Tomičić | przekład: Gabriela Abrasowicz | reżyseria: Małgorzata Brajner | obsada: Małgorzata Brajner i Karol Lelek | obsada nagrania wideo: mieszkańcy Domu na Fromborskiej | tłumaczenie spotkania: Gabriela Abrasowicz

Czytanie performatywne współczesnej sztuki chorwackiej. Taniec pod numerem 60 to poetycka, nastrojowa opowieść o relacji wnuka ze schorowaną i coraz bardziej niedołężną babką. We fragmentarycznych dialogach przewijają się wspomnienia kobiety z młodości, urywki historii Chorwacji czy najważniejsze wydarzenia z przeszłości rodziny. Dla wnuka opieka nad chorą staje się pretekstem do wspominania własnego dzieciństwa, w którym babcia była ważną postacią.

Taniec pod numerem 60 to sztuka o przywiązaniu, więzach rodzinnych, okrucieństwie starości. To opowieść nostalgiczna, ale też pełna ciepła i empatii. Krótkie poetyckie zdania tworzą hipnotyczną historię z dwójką bohaterów, których młodość dzieli kilkadziesiąt lat. Dramat został nagrodzony w konkursie o Nagrodę im. Marina Držicia w 2022 roku. W sztuce tej, podobnie jak w innych utworach tego autora, odnaleźć można wiele wątków autobiograficznych.

Espi Tomičić (rocznik 1995) jest jednym z najważniejszych dramatopisarzy chorwackich najmłodszego pokolenia. Ukończył Akademię Sztuki Dramatycznej w Zagrzebiu. Angażuje się w rozmaite projekty teatralne, stworzył kilka uznanych i tłumaczonych na inne języki dramatów, pisze też poezję, słuchowiska radiowe, eseje, książki dla dzieci. Jest aktywistą, członkiem m.in. feministycznego kolektywu fAKTIV; walczy o prawa osób wykluczonych oraz społeczności LGBT+.

Taniec pod numerem 60 wyreżyseruje (i wystąpi w nim) Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże. Ma ona na swoim koncie realizację kilku czytań performatywnych, w tym w 2019 roku Boga mordu Yasminy Rezy w ramach PC Dramy.

Przyjazd autora i tłumaczki wsparł Hrvatski centar ITI International Theatre Institute.