stat
Wydarzenie już się odbyło

Targ Węglowy a reintegracja historycznego śródmieścia Gdańska

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza we wtorek, 9 grudnia o godz. 18.00 do sieni IKM na wykład Łukasz Bugalskiego, doktoranta Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, wyróżnionego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za dyplom magisterski "Strefa Reprezentacyjna Gdańska - studium rewitalizacji" opracowany pod opieką dr hab. Piotra Lorensa. Podczas spotkania opowie o reintegracji historycznego śródmieścia Gdańska i roli Targu Węglowego w tejże.

paź 19-20

sobota - niedziela

Sopot,
bilety 50 - 399 zł
Kup bilet
paź 20

niedziela, g. 16:00

Gdynia,
bilety 20 zł
- Jestem przekonany, że trwająca wokół Targu Węglowego dyskusja wymaga ponownego przywołania historii przemian przestrzennych jakie go uformowały i zastanowienia się nad jego znaczeniem w perspektywie całego historycznego śródmieścia Gdańska. Przy okazji, może uda nam się zadać sobie pytanie o przyszłość samego historycznego śródmieścia Gdańska i jego dziedzictwa kulturowego, które oglądane z perspektywy Targu Węglowego może okazać się znacznie bardziej dla nas czytelne - mówi Łukasz Bugalski.

Prowadzący wykład podkreśla, że dyskusja dotycząca przekształceń Targu Węglowego jest potrzebna nie tylko ze względu na przyszłość jednego placu miejskiego, ale przede wszystkim ze względu na kluczowe jego znaczenie dla reintegracji całej struktury urbanistycznej historycznego śródmieścia Gdańska.

- Dlatego istotnym wydaje się być, by u podstaw tej dyskusji, raz jeszcze przywołać historię przemian przestrzennych jakie dokonały się nie tylko na obszarze samego Targu Węglowego, ale i całego historycznego śródmieścia Gdańska, aby wyciągnąć wnioski, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla kierunku jego dalszych przemian. Targ Węglowy nawleczony na Trakt Królewski, tworzący najważniejszą historyczną i symboliczną oś kompozycyjną miasta, został wykształcony w ciągu kilkuset lat ewolucji miejskiego systemu obronnego - dodaje Bugalski. - Ten plac miejski jest dziś także naturalnym zwornikiem dwóch założeń pierścieniowych, które definiują strukturę urbanistyczną historycznego śródmieścia Gdańska i pozostaje punktem przejścia pomiędzy odbudowanym zespołem staromiejskim zakorzenionym w tradycji średniowiecznej, a potencjalnym, nowoczesnym obszarem wielkomiejskiego centrum miasta. Targ Węglowy od zakończenia drugiej wojny światowej pozostaje kluczowym elementem dla reintegracji historycznego śródmieścia Gdańska - kontynuuje prowadzący.

Targ Węglowy a reintegracja historycznego śródmieścia Gdańska - wykład
Prowadzący: Łukasz Bugalski
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Data: 9 grudnia (wtorek), godz. 18.00
Wstęp wolny

Łukasz Bugalski, doktorant Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Autor pracy Szukając Genius Loci na festiwalu Alternativa 2013. Wyróżniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za dyplom magisterski Strefa Reprezentacyjna Gdańska - studium rewitalizacji opracowany pod opieką dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa. Publikuje m.in. w Przeglądzie Zachodnim.