Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Tchórz! (...odważna tragikomedia) (29 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
data premiery:
22 lutego 2019
czas trwania:
1 godz.
ocena:
4.0 / 5 (7 głosów)
4.0
Tchórz! (...odważna tragikomedia)

Preferencje wiekowe: 15+

Wstanie z łóżka. To prozaiczny początek dnia, czy też wyraźnie heroiczny czyn?

Dla "Tchórza" tytułowego bohatera spektaklu Jacka Bały, który wylądował na manowcach życia z "depresją większą niż Żuławy Wiślane" opuszczenie pościeli będzie czynnością niemal niemożliwą. Ten życiowy tchórz jest przekonany o swojej całkowitej nieprzydatności dla społeczeństwa i rozpaczliwie marzy o dokonaniu heroicznych czynów. Bohaterem najłatwiej zostać na wojnie i właśnie dlatego walka z własną niemocą przybierze wyraźnie militarny i zarazem symboliczny wymiar. W barwnej podróży do źródeł swojej niemocy spróbuje pomóc Pułkownik i naukowiec do spraw tchórzologii oraz piękna agentka wrogiego wywiadu, duże znaczenie będzie miało pewne...rozwolnienie.

"Tchórz" to niekonwencjonalny spektakl stawiający bezkompromisową diagnozę aktualnej kondycji współczesnego człowieka za pomocą nietypowych narzędzi - humoru i ironii. Ta odważna tragikomedia stanowi także celne studium depresji.

Scenariusz, reżyseria, scenografia oraz muzyka i światło: Jacek Bała
Wideo: Maciej Buszman

Obsada:
Stanisław Sygitowicz - TCHÓRZ
Kuba Kornacki- PUŁKOWNIK TAKI A TAKI
Małgorzata Polakowska - TAJNA AGENTKA P. 323


-----

Jacek Bała - rocznik 1982. Absolwent: PWST Wrocław - Wydział Lalkarski, PWST Kraków - Wydział Reżyserii Dramatu. Aktor, reżyser, pisze scenariusze i muzykę do własnych przedstawień. Współpracował bądź współpracuje z wieloma scenami w Polsce min.: w Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Opolu, Rzeszowie.

Małgorzata Polakowska - aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: "Mewa. Dziwna Sztuka", "Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?", "Von Bingen. Historia Prawdziwa", "Burmistrz" i "Od Wesela do Wesela". Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu "FEERIA" i Fundacji "Klinika Kultury".

Kuba Kornacki - absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, "Ucho w opałach", zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, "Poczytaj mi Radio". "Tchórz" jest jego pierwszym spotkaniem ze sceną dramatyczną po 10-letniej przerwie.

Stanisław Sygitowicz - Aktor, hobbistycznie zainteresowany reżyserią i produkcją filmową, producent festiwalu notofest. Absolwent Filozofii UG, krakowskiego Lart-Studio i Wydziału Aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej. Pierwsze kroki stawiał na deskach teatrów w Trójmieście, Krakowie i Elblągu. Ukończył pełny trening techniki aktorskiej w Laboratorium Meisnera w Warszawie. Tam, w grudniu 2013 roku, zadebiutował jako odtwórca jednej z głównych ról na deskach Teatru Żydowskiego, w anglojęzycznym spektaklu "Cantata For Four Wings" w reżyserii Macieja Dydyńskiego. Grał w wielu etiudach studenckich, filmach dyplomowych, serialach, a także epizodyczne role w filmach fabularnych. Spektakl "Tchórz" to pierwsze spotkanie aktora z dramatyczną sceną rodzimego Trójmiasta po 10 latach.

Przeczytaj także