stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Feta 2025

6 lipca - 30 listopada 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
lis 17

niedziela, g. 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
Kup bilet
Działając od 1996 r. Teatr "A" ma w swoim dorobku ma 16 autorskich premier, m.in. musicale, parakabaret biblijny oraz widowiska uliczne. W Gdańsku oglądaliśmy już: "Apokalipsę" oraz "Genesis".

Teatr "A" stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami europejskiej awangardy teatralnej, sięga do polskiej kultury ludowej, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi lub staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się muzyką i choreografią tańców ludowych.

Zespół szuka piękna i sacrum. Podejmując ważne tematy stara się komunikować z widzem językiem jak najbardziej uniwersalnym. Wychodząc od spektakli dramatyczno-muzycznych grupa wciąż poszukuje nowych form wyrazu – korzysta z języka teatru ulicznego, nie stroni od groteski, szuka inspiracji w średniowiecznych misteriach – zmierzając nieuchronnie w kierunku teatru totalnego.

„Kadisz”

premiera: 9 listopada 2006 r. w Gliwicach w rocznicę Nocy Kryształowej (wtedy spłonęła między innymi gliwicka synagoga)
Nazwa "Noc Kryształowa" wzięła się od widoku, jaki w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. przedstawiały ulice niemieckich miast, zasypane odłamkami szkła witrynowego. Taki był spektakularny efekt antysemickich zamieszek wywołanych przez funkcjonariuszy SD, SS i Gestapo (tragicznej nocy mordowano Żydów, osadzono ich w więzieniach, niszczono domy i synagogi).
Inspiracją spektaklu stała się tamta dramatyczna konfrontacja dwóch totalnie odmiennych światów. Z jednej strony była Cywilizacja Panów próbująca podporządkować sobie rzeczywistość w zgodzie z paradygmatem nacjonalistycznej ekskluzywności, wizją Nadczłowieka – z drugiej Naród Wybrany, Dziedzic Bożej Obietnicy.
Spektakl Teatru A, odwołując się do historycznych wydarzeń, próbuje jednocześnie dostrzec to, co w nich najbardziej uniwersalne. Dramat, rodzący się ze zderzenia tamtych historycznych rzeczywistości stale się powtarza - co rusz człowiek, roszcząc sobie przywilej stanowienia ludzkiego prawa popada w konflikt nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z sobą, ze światem – zaś w konsekwencji (a może już u samego początku) z samym Stwórcą. Świat, który próbuje się przebudowywać na modłę swojej szalonej pychy staje się w konsekwencji karykaturą samego siebie, zaś pogrążając w zamęcie wojen całe narody - w końcu pożera własnych konstruktorów.
Spektakl odwołuje się do wielu tropów kulturowych - obok symboliki figur geometrycznych, znaków, świąt żydowskich, liczb i motywów biblijnych - obficie czerpie z popkultury; zaś w warstwie wizualnej z obrazów Marca Chagalla. Na spektakularne widowisko uliczne składa się żonglerka, ekwilibrystyka, duże formy scenograficzne, ogień i projekcje multimedialne.
Obsada: Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Piotr Chlipalski, Marcin i Jacek Dzwonowscy, Mariusz Kozubek, Marek Stecko, Leszek Styś.
Oprawa muzyczna: Autorska muzyka, specjalnie napisana do spektaklu, jest fuzją folku, brzmień orkiestralnych i syntetycznych. Kończąca spektakl żydowska modlitwa Kadisz została zaśpiewana przez nieżyjącą już izraelską wokalistkę Ofrę Hazę.