Gdyby żył, 12 września obchodziłby 100 rocznicę urodzin, dlatego rok 2021 okrzyknięto "Rokiem Lema" - świętem kultury, technologii i nauki. Do tego 2021 to rok 25 urodzin Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Z obu tych okazji 11 września (sobota) GAK Plama zaprasza na gdańską Zaspę na plenerowy spektakl inspirowany tekstem "Solaris" Stanisława Lema.
Nowy spektakl plenerowy Teatru Akt jedynie dotyka powieści, w żadnym razie nie opowiada jej, tworzy własną wariację opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.
Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.
"Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (...). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (...). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy." Stanisław Lem "Solaris"
Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny teatru ruchu z oryginalnym wykorzystaniem prostych rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video, muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem, wykonywaną na żywo. Wszystko zostało wypracowane podczas kilku miesięcy wspólnej pracy artystów nad projektem.
Występują: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk
Scenariusz, reżyseria: Agnieszka i Tomasz Musiałowicz Muzyka: Dominik Strycharski Współpraca scenograficzna: Roman Woźniak Współpraca plastyczna: Anna Rudzińska Projekcje: Maciej Białek, Szymon Cieślak, Jakub Musiałowicz. Realizacja: światła Adam Sztorc
www.teatrakt.pl ______________________ Szczególne zasady związane z COVID-19: Widzowie powinni zachowywać 1,5 odległości lub zakryć nos i usta maską na cały czas trwania wydarzenia.