stat
Impreza już się odbyła

W dniach 2 - 8 sierpnia 2013 sztuka teatru zagości na dalekobieżnym dworcu PKP Gdynia Główna.

Dworzec kolejowy PKP Gdynia Główna, Miasto Gdynia oraz Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne "Stacja Szamocin" zapraszają na prezentacje spektakli teatralnych w ramach projektu "Teatr Gdynia Główna 2013". Projekt obejmuje w swoje działania plac w okolicy Dworca Gdynia Główna. Sztuka wychodzi z teatralnego zacisza aby oswoić nową przestrzeń i być bliżej odbiorców. Liczymy, że uda się zaskoczyć przypadkowego przechodnia, który zabiegany, choć na chwilę zatrzyma się i wraz z nami przeniesie się w inną rzeczywistość. Turyści, przyjezdni, goście i mieszkańcy Gdyni będą mieli szansę na intymne spotkanie ze sztuką teatru, żywym słowem i emocją, w niecodziennym otoczeniu stacji kolejowej. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Miasta Gdynia. Atmosfera teatru zagości na gdyńskim dworcu kolejowym dzięki uprzejmości PKP S.A, które jest partnerem wydarzenia.

Harmonogram

2 sierpnia 2013r. (piątek) - godz. 20.00 "Orlando"
wg "Orlando: Biografia" Virginii Woolf / Teatr Stajnia Pegaza

3 sierpnia 2013r. (sobota) - godz. 20.00 "... i Julia"
z inspiracji "Romeo i Julia" Williama Szekspira / Teatr Off de BICZ

4 sierpnia 2013r. (niedziela) - godz. 20.00 "Była Żydówka, nie ma Żydówki"
na podstawie powieści Mariana Pankowskiego / Teatr Stajnia Pegaza

5 sierpnia 2013r. (poniedziałek) - godz. 20.00 "Moskwa Pietuszki"
Wieniedikta Jerofiejewa / Teatr Stajnia Pegaza

6 sierpnia 2013r. (wtorek) - godz. 20.00 "Ścianananaświat"
wg Serge'a Kribus'a / Teatr Stajnia Pegaza

7 sierpnia 2013r. (środa) - godz. 20.00 "Tulla"
wg Güntera Grassa / Teatr Off de BICZ

8 sierpnia 2013r. (czwartek) - godz. 20.00 "Mateczka"
wg "Matki" St. I. Witkiewicza / Teatr Stajnia Pegaza

Spektakle wystawiane będą na placu w okolicy Dworca Gdynia Główna.
Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

O spektaklach:

"Orlando"
wg " Orlando: Biografia" Virginii Woolf
adaptacja: Ida Bocian/ reżyseria: Ewa Ignaczak/ scenografia: Mateusz Mirowski
obsada: Ida Bocian/ czas trwania: ok 55 minut/ Teatr Stajnia Pegaza

"Orlando" to powieść o dwoistości ludzkiej istoty, zacieraniu się granic pomiędzy światem rzeczywistym a wyobrażonym, to tekst o poszukiwaniu tożsamości, prowokujący do zmierzenia się z nurtującymi nas pytaniami. Czy można przeżywać to samo życie i jako kobieta i jako mężczyzna? Czy można istnieć, a raczej społecznie funkcjonować poza płcią? Czy zawsze jesteśmy postrzegani przez pryzmat płci i czy można się od tego uwarunkowania uwolnić?

Prezentacja: 2 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna

"...i Julia"
inspirowane dramatem "Romeo i Julia" Williama Szekspira
scenariusz i reżyseria: Ida Bocian/ wykonanie: Aleksandra Kania, Ida Bocian
czas trwania: 50 min/ Teatr Off de BICZ

"Romeo i Julia" dobrze wszystkim znana tragedia kochanków, których połączyła miłość skazana na niepowodzenie. Ida Bocian zdecydowała się opowiedzieć historię tej miłości z perspektywy Julii. Bohaterka zostaje ze swoja tragedią sama i sama ją przed nami odgrywa, co doprowadza ją do kresu psychicznych możliwości.

Prezentacja: 3 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna

"Była Żydówka, nie ma Żydówki"
na podstawie powieści Mariana Pankowskiego/
reżyseria: Ewa Ignaczak/ scenariusz: Katarzyna Fidos/ obsada: Ida Bocian, Aleksandra Kania/ czas trwania: ok. 50 minut/ Teatr Stajnia Pegaza

Powieść Mariana Pankowskiego jest parabolą polsko-żydowskiego losu. Tytułowa ostatnia Żydówka z miasta N. zostaje zaproszona już po wojnie przez swoich rodaków z odległej "amerykańskiej krainy" na spektakl, którym mają być jej własne tragiczne losy. Opowiadając swoją historię, wraca do zapomnianej przeszłości i po raz kolejny zostaje przez nią uwięziona. Pankowski przywołuje cały wachlarz ludowych stereotypów antyżydowskich w postaci owadów, węży i bezwstydnych kotów, które nigdzie długo miejsca nie zagrzeją ze względu na rewolucyjne popędy. Na tym tle rozgrywa się odwieczna rywalizacja w cierpiętnictwie pomiędzy Polakami i Żydami, dziś dostrzeganym jedynie w szumnych debatach na temat pamięci i w patetycznych rocznicach, w czasie których ofiary są już tylko aktorami.

Prezentacja 4 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna

"Moskwa Pietuszki"
Wieniedikta Jerofiejewa
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak/ obsada: Radosław Ciecholewski
czas trwania: ok. 60 minut/ Teatr Stajnia Pegaza

Wieniczka - intelektualista, pisarz, brygadzista, alkoholik. Lista jego wcieleń ma 125 km, z Moskwy do Pietuszek. Paradoksalnie, każda kolejna stacja oddala go od upragnionego celu, od utopijnego "raju". Radosław Ciecholewski będzie przewodnikiem po wcieleniach głównego bohatera, które, zatopione w oparach alkoholu, ukazują zatarte granice między filozofią, kulturą, polityką. W tym karykaturalnym świecie, Homo viator niesie swój krzyż w poszukiwaniu równowagi między sercem a umysłem - między szarą rzeczywistością a zatraconym humanizmem.

Prezentacja: 5 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna

"Ścianananaświat"
wg Serge'a Kribus'a
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak obsada: Wojciech Jaworski
dźwięk: dzieci z Centrum Zabawy i Edukacji "Żyrafa" w Gdańsku/ opracowanie muzyczne: Tomasz Antonowicz czas trwania:60 min/ Teatr Stajnia Pegaza

To monodram, w którym Momo dokonuje dojrzałej refleksji nad własnym życiem, wpływie wychowania na życie dorosłe, przy jednoczesnej walce o status dziecka we współczesnym świecie. To spektakl o tym, że warto czasami pozwolić dojść do głosu naszemu wewnętrznemu dziecku.

Prezentacja: 6 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna

"Tulla"
wg Güntera Grassa
adaptacja, reżyseria i wykonanie: Ida Bocian/ konsultacje reżyserskie: Ewa Ignaczak, Magdalena Płaneta/ czas trwania:50 min/ Teatr Off de BICZ

"Tulla", produkcja Sopockiej Sceny Off de BICZ, jest opowieścią o dorastaniu. Ida Bocian wykorzystała historię dziewczyny mieszkającej we Wrzeszczu opowiedzianą przez Grassa, by przedstawiając jej proste, smutne życie, odnaleźć w nim to, co powinno być wartością uniwersalną. Przejmująca opowieść o człowieku, który niejako samotnie staje się dorosłym, zostawia w widzach uczucie zrozumienia i współczucia, ale też jednocześnie nieodparte pragnienie "wzięcia sprawy naszego życia w swoje ręce" i nonkonformizmu.
Prezentacja: 7 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna

"Mateczka"
wg "Matki" St. I. Witkiewicza
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak/ obsada: Ida Bocian/ śpiewa: Marta Andrzejczyk Czas trwania: ok. 50 minut/ Teatr Stajnia Pegaza

Monodram rozgrywa się na kilku poziomach interpretacyjnych: społecznym, psychologicznym i artystycznym. Celem twórców spektaklu jest odnalezienie niezależnej przestrzeni dla artysty, w której mógłby funkcjonować wobec ograniczeń kultury, religii i zasad społecznych. Czy jednostka może się przeciwstawić globalnemu systemowi współczesnego świata? Inspiracją stała się technika fotografii. Pojęcie NEGATYWU jest podstawową zasadą konstrukcji spektaklu, budowania roli i interpretacji.

Prezentacja: 8 sierpnia godz. 20:00, plac przy dworcu PKP Gdynia Główna.