stat
Impreza już się odbyła

W poniedziałek 29 maja o godzinie 18.30 zapraszamy na najnowszy dramat Artura Pałygi "Muzułmany". Sztukę przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Ewa Jendrzejewska, Krzysztof Gordon i Piotr Witkowski, pod opieką artystyczną Michała Kurkowskiego. Wprowadzenie i dyskusję po spektaklu poprowadzą studenci Teatrologii i Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego.

sty 27

poniedziałek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Kup bilet
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Akcja sztuki Artura Pałygi "Muzułmany" dzieje się w centrum handlowym. Poznajemy w niej czterech pracowników: Młodego, Młodą, Starego i Starą. Choroba, konflikt w rodzinie, niskie zarobki - to tylko niektóre problemy zmieniające naszych bohaterów w tykające bomby. Niezadowoleni z życia i panujących w kraju warunków, za wszelką cenę szukają kogoś, kogo będą mogli oskarżyć o obecny stan. I znajdują - uchodźców. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że swoim zachowaniem nie różnią się niczym od znienawidzonych przez nich religijnych terrorystów, którymi głośno okrzyknęli wszystkich muzułmanów. Zainspirowana książkami Oriany Fallaci sztuka opowiada o strachu, gniewie, problemach, lękach, nienawiści oraz jakże aktualnej w obecnych czasach ksenofobii. Stawia przed widzem szereg pytań: czy w obecnych czasach pogoń za dobrobytem całkowicie wyparła z nas człowieczeństwo? Co nam przyjdzie z tej całej nienawiści do innych i samych siebie?

 
Artur Pałyga
Urodzony w 1971, dziennikarz, nauczyciel muzyki, dramatopisarz i dramaturg - obecnie pracuje w Teatrze Śląskim w Katowicach. Przez kilka lat był aktorem w grupie teatralnej Heliotrop. Później zajął się pisaniem sztuk dla teatru. W 2005 napisał musical dla klubu osiedlowego pt. Guma balonowa. Następnie wygrał konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, którą w 2006 zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim ("Testament Teodora Sixta"). Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@port w Gdyni ("Żyd" w reż. Roberta Talarczyka w 2008, "Wszystkie rodzaje śmierci" w reż. Pawła Passiniego w 2009). "Ostatni taki ojciec" w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego oraz "Nieskończona historia" w reż. Piotra Cieplaka zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 i 2012), a spektakl "Tato" Małgorzaty Bogajewskiej na podstawie jego sztuki otrzymał na tymże konkursie nagrodę za reżyserię w 2015. Jego teksty reżyserowali też: Piotr Ratajczak, Joanna Lewicka, Paweł Łysak, Jan Klata, Grażyna Kania, Wojciech Faruga, Agata Kucińska, Tomasz Wygoda, Aneta Groszyńska. Paweł Passini za reżyserię jego tekstu "Morrison / Śmiercisyn" otrzymał Laur Konrada.

W 2013 zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za "W środku słońca gromadzi się popiół". Sztuka w 2014 miała swoją prapremierę w krakowskim Teatrze Starym w reżyserii Wojciecha Farugi, a następnie zrealizował ją Wrocławski Teatr Lalek w reżyserii Agaty Kucińskiej. W roku 2014 premiera "Żyda" odbyła się w Budapeszcie. W 2015 Aneta Groszyńska zrealizowała na podstawie "Żyda" spektakl telewizyjny w ramach projektu "Teatroteka WFDiF". Sztuka "Muzułmany" miała swoją premierę w Teatrze Śląskim. im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach 5 maja 2017.

Czytania jego sztuk odbywały się we Francji, w Niemczech, w Rosji, w Hiszpanii i na Ukrainie. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, rumuński, czeski, ukraiński, rosyjski, węgierski, kataloński, bułgarski.

W ostatnich latach regularnie prowadził zajęcia literackie dla osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Teatr Grodzki. Jest autorem felietonów do pisma "Przyjaciel Pies" oraz książki z reportażami z Białorusi "Kołchoz imienia Adama Mickiewicza". Jego reportaż o sex-czatach z "Dużego Formatu" Mariusz Szczygieł umieścił w antologii reportażu polskiego. W Teatrze Śląskim prowadzi Szkołę Lokalnych Opowieści. W Teatrze Powszechnym w Warszawie wspólnie z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk - Pracownię Podejrzanych Praktyk Teatralnych.

źródło: www.encyklopediateatru.pl