7 czerwca, w ramach kolejnej odsłony Teatru przy stole, odczytana zostanie sztuka Yasminy Rezy zatytułowana "Bóg mordu". Wystąpią aktorzy Teatru Wybrzeże: Magdalena Boć, Marzena Nieczuja-Urbańska, Jacek Labijak i Krzysztof Gordon, który zajął się również reżyserią spektaklu.
"Bóg mordu"
Najnowsza sztuka znakomitej francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy,
znanej widzom w naszym kraju z wielu, świetnie przyjętych inscenizacji jej wcześniejszych utworów ("Sztuki i życie: trzy wersje"). "Bóg mordu" - wyjątkowo zgodnie uznany przez publiczność i krytykę za najlepszy tekst autorki - ma na swoim koncie równie spektakularne sukcesy sceniczne. Od 2006 roku wystawiono go kilkadziesiąt razy na scenach najbardziej prestiżowych teatrów, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie czy Broadwayu. Zdobył też wiele liczących się nagród teatralnych, w tym Tony Awards (Najlepsza Sztuka) i Laurence Olivier Award (Najlepsza Nowa Komedia), w 2009 roku. Główną przyczyną tych sukcesów jest mistrzowsko skonstruowana fabuła - z pozoru niewinne spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału. Sztuka stawia bardzo aktualne pytania o ukryte źródła agresji.
Yasmina Reza
Wybitna współczesna dramatopisarka, prozaiczka i scenarzystka francuska (ur. w 1959 roku). Z wykształcenia jest socjologiem, ale jeszcze w czasie studiów rozpoczęła karierę teatralną jako aktorka. Pierwsza, napisana przez nią sztuka teatralna - "Conversations après un enterrement" ("Rozmowy po pogrzebie") - pojawiła się na scenie w 1987 roku i od razu odniosła sukces (otrzymała m.in. prestiżowe nagrody SACD i "Molière"). Kolejna - "Przypadkowy człowiek" - spotkała się również z dużym uznaniem krytyków i publiczności. Dopiero jednak w 1994 roku powstał jeden z jej najgłośniejszych dramatów pt. "Sztuka". Został on przetłumaczony na ponad 30 języków, przyniósł jej światową sławę i liczne nagrody (m.in. również nagrodę "Molière"). W 2000 i 2003 roku powstały kolejne utwory sceniczne: "Życie: trzy wersje" i "Sztuka hiszpańska". Reza jest również autorką adaptacji "Przemiany F. Kafki (którą w Théâtre du Gymnase wyreżyserował Roman Polański) oraz zbioru opowiadań "Hammerklavier" (1997), dwóch powieści: "Désolation" (1999) i "Adam Haberberg" (2003), a także scenariusza filmu "Le pique-nique de Lulu Kreutz" (reż. Didier Martiny). W 2007 roku opublikowała książkę "Świt, wieczór lub noc", poświęconą Nicolasowi Sarkozy'emu i jego kampanii prezydenckiej. "Bóg mordu" (2007) - uznany za najlepszy dramat autorki - ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród (m.in. Tony Awards 2009), a także równie spektakularne sukcesy sceniczne. Wystawiono go dotychczas kilkadziesiąt razy, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie i Broadwayu.