Inspiracją do napisania tego kolażu-dramatu była dla Bonna Parka historia Samotnego Georgea ostatniego żółwia słoniowego, podgatunku żółwi z Galapagos, który wyginął przez działalność człowieka.
Smutek&Melancholia nie jest linearną opowieścią ani dramatem drogi. To raczej opowieść rozsypana, projektowana pod wydarzenie sceniczne: pełne monologów napisanych prozą poetycką, agresywnych strumieni świadomości i potoków słów. Odejście od klasycznej linii dramaturgicznej i linearnej narracji jest świadomą strategią autora, w której poszukuje on nowego języka mającego na celu wypracować inną niż ludzka perspektywę perspektywę ekokrytyczną, środowiskową, zempatyzowaną. Park tym samym pokazuje jak trudno językiem osiągnięciem ludzkości oddać to, co nieludzkie.
Produkcja własna Teatru w Blokowisku: spektakl SMUTEK&MELANCHOLIA dla młodzieży i dorosłych. Spektakl dotyczy problemu zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Według badań Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, aż 44% nastolatków ma objawy depresji; w 2020 roku (w czasie pandemii covid-19) Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży odnotowały 12525 próśb o pomoc; w 2020 odnotowano 747 prób samobójczych wśród młodych ludzi (2 przypadki na dzień). Sytuacja ta pokazuje, że młodzi ludzie potrzebują wsparcia. Z naszym projektem Smutek&Melancholia chcemy wyjść naprzeciw zarówno młodym ludziom, jak i dorosłym, którzy dostrzegają problem, ale nie dysponują narzędziami pomocy nastolatkom.
Tekst: Bonn Park
Tłumaczenie: Iwona Dorota Nowacka
Reżyseria: Tomasz Kaczorowski
Obsada: Mikołaj Bańdo
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru ADiT