stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SUPERNOVA LIVE muzyczny kryminał
|| Spektakl muzyczny ||
Czarna komedia w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty. W roli MC Osiedle Anna Rau.

sty 19

niedziela, g. 17:00

Gdynia,
bilety 80 zł
ulgowy 70 zł
Kup bilet
mar 9

niedziela, g. 11:00

bilety 55 zł
ulgowy 40 zł
Kup bilet
Akcja sztuki dzieje się w latach 40. i 50. XX wieku. W ogniu społeczno-politycznych przemian rodzi się nowe miasto. U stóp pomnika Lenina, w bezpośredniej bliskości ukaranego tym sąsiedztwem grodu Kraka, miasto-wytwór socjalistycznej chorej wyobraźni staje się matecznikiem szeregu mniejszego i większego kalibru rzezimieszków. W tej rzeczywistości swoje śledztwo prowadzi milicjant Twardowski. Z kombinacji ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek wyrasta absurdalno-kiczowaty świat kryminalnej Nowej Huty. Czerwone miasto ufundowane na fałszywym założeniu politycznym szczęśliwie również za sprawą bezlitośnie demaskującego ten fałsz rapu okazuje się być eksperymentem społecznym o krótkim terminie ważności.(.) już Supernova nie mruga tak mocno (.) blasku nie ma, finito, koniec z epoką sentymentu, całą na bogato. Kiedyś gwiazda tu znowu zawita, inna może, lepsza, mruczy, wypatrujcie jej kiedy będzie świtać, nad ranem, gdy wszyscy spać będą, przykryci przez nocy atrament, wzejdzie nad kleksy nocne, ponad chmur firanę, i da znów upust swym popędom, pędząc wściekle, w ognia zimnego szale, gazów i płynów nawale.
Opowieść o powstawaniu Nowej Huty i nowego społeczeństwa to opowieść o nas tu i teraz. To opowieść o formowaniu się tożsamości Polski osiedlowej. Nabiera ona dodatkowej siły dzięki miejscu realizacji Teatr w Blokowisku otoczony jest wieżowcami, wysokimi blokami. Supernova Live to krytyczna opowieść o źródłach ideologicznych społeczeństwa socjalistycznego, ale też afirmatywny zachwyt nad tym jak zmieniły się polskie blokowiska wzorem Nowej Huty stając się przyjaznymi, samowystarczalnymi organizmami.
 
Autorka: Sandra Szwarc
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Obsada: Anna Rau
Fot. Piotr Wittman / gdansk.pl
 
Uwaga: w inscenizacji wykorzystywane są światła stroboskopowe
Spektakl trwa:  70 minut.
***
wydarzenie bezpłatne ze środków Rady Dzielnicy Zaspa-Młyniec WSZYSTKIE MIEJSCA ZOSTAŁY JUŻ ZAREZERWOWANE
 
***
Fragment recenzji Agaty Olszewskiej Premiera w Plamie: zabawny rapowany kryminał o Nowej Hucie. Recenzja Supernova Live na portalu gdansk.pl:

To zaskakujący, w całości rapowany spektakl, w którym zachwyca aktorka Anna Rau. () Supernova Live to tekst świeży, napisany błyskotliwie i z lekkością, a przy tym zabawny i pełen dystansu. Zepsuć go, oczywiście mogła, reżyseria, ale Tomasz Kaczorowski słabszych inscenizacji offowych na swoim koncie raczej nie ma bardzo udanie zrealizował choćby ostatnią premierę na Zaspie Smutek & Melancholię, nie wspominając o jego poprzednich licznych dokonaniach. Tym samym mamy teatralny sukces to z kilku ważnych powodów. ()

Po pierwsze, w Supernovej ten trójmiejski reżyser teatralny i lalkowy ponownie ciekawie łączy środki teatru dramatycznego z elementami teatru formy, przeprowadzając nas przez wciągającą, kryminalną historię inspirowaną legendą Nowej Huty. () Anna Rau () Nie tylko samodzielnie unosi kilkanaście postaci, ale to jak to czyni, robi wrażenie. Gęsty tekst sztuki przez ponad godzinę rapuje bez zająknięcia, ze zrozumieniem i wyczuciem. Do tego śpiewa, animuje przedmioty, wchodzi w interakcje z publicznością, zgrabnie porusza się między kilkoma planami, i wiele, wiele więcej. Kobieta orkiestra, którą zdecydowanie trzeba mieć na uwadze. () Supernova Live to zdecydowanie bardzo, bardzo udana produkcja, przenosząca nas do mrocznego, ale i zabawnego świata, w którym tajemnicza zbrodnia, ukazana w niezwykle plastyczny sposób, zostaje odkryta (). Jest w tym kameralnym, niezależnym spektaklu to, czego zabrakło mi jednak w rapowanym spektaklu muzycznym 1989 ogromnej, szeroko komentowanej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nowa premiera Teatru w Blokowisku ma spójną narrację, ciekawie prowadzoną opowieść od punktu A do punktu B (), i rap z prawdziwego zdarzenia, niebędący jedynie chwytem marketingowym. Bardziej niż cukierkowy (choć imponujący i powszechnie dobrze oceniany) 1989, Supernova Live przypomina nieoczywistą formalnie, mroczną filmową ekranizację Innych Ludzi Doroty Masłowskiej, w której smutna rzeczywistość szarych blokowisk pochłania nas i przytłacza swoją prawdziwością, a to wszystko w mocno artystycznych oparach.
Prawda, pomysł i znakomite aktorstwo. Czego chcieć więcej od teatru niezależnego? Chapeau bas, Teatrze w Blokowisku.
***
Fragment artykułu Dominika Gaca Gdzie się podziały tamte czyli PRL w teatrze na łamach miesięcznika Teatr 3/2023:
Formalne eksperymenty proponuje w pisanej rapowanym monologiem Supernovej Live Sandra Szwarc (reż. Tomasz Kaczorowski, Teatr w Blokowisku, 2022). To fantastyczna i makabryczna historia o morderstwach w Nowej Hucie. Autorka kreśli metaforę systemu-potwora, który, jak niegdysiejszy smok, pożera mieszkańców. Na szczęście w szeregach milicji obywatelskiej znajdzie się kolejny Dratewka. Nowa Huta to miejsce dla PRL-owskich chansons de geste symboliczne. Nowy Wawel, wzorcowa dzielnica, miasto robotniczej przyszłości.
***
Fragment artykułu Grażyny Antoniewicz Nie mogę się niczym zasłonić, jestem na scenie sama ze sobą w Dzienniku Bałtyckim 25.03.2023:

W ogniu społeczno-politycznych przemian rodzi się nowe miasto. U stóp pomnika Lenina, nieopodal Krakowa powstaje, miasto wytwór socjalistycznej chorej wyobraźni pełne tajemnic, rzezimieszków i zbrodni.Na scenie wyrasta absurdalno-kiczowaty świat kryminalnej Nowej Huty czerwonego miasto, które ma swoje mroczne tajemnice. Znikają w nim ludzie, więc śledztwo prowadzi milicjant Twardowski, który podąża śladami wszystkich postaci a jest ich aż kilkanaście. Sandra Szwarc powołała do życia m.in. MC Osiedle, panią Leokadię z mięsnego, kelnerki, psa, czy wspomnianych Twardowskiego i Edytę, w którą wcieliła się Anna Rau.

Wraz z kompozytorem wiedzieliśmy, że to jest ta i jedyna osoba, która może w tym spektaklu zagrać powiedział przed premierą reżyser Tomasz Kaczorowski.

Anna Rau poradziła sobie znakomicie, nawiązuje kontakt z widzami. Przez ponad godzinę rapuje, ze zrozumieniem i wyczuciem. Nic dziwnego, ma bowiem idealną dykcję. Do tego animuje przedmioty i wędruje między kilkoma planami akcji.

Muzyka Miłosza Sienkiewicza jest interesująca i stanowi świetny podkład do tekstu. () Warto wkroczyć do tego mrocznego, ale i zabawnego świata, odkryć sekrety Nowej Huty i tajemnicę zbrodni.

Informacja o biletach

wydarzenie bezpłatne ze środków Rady Dzielnicy Zaspa-Młyniec – obowiązują rezerwacje w formularzu Google - szczegóły powyżej

Przeczytaj także