stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SUPERNOVA LIVE
Autor: Sandra Szwarc
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Obsada: Anna Rau
Fot. Piotr Wittman / gdansk.pl

lis 24

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
gru 1

niedziela, g. 10:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Cele:
Spektakl jest prapremierową realizacją sztuki Sandry Szwarc gdańskiej dramatopisarki. Spektakl reżyseruje Tomasz Kaczorowski trójmiejski reżyser teatralny i lalkowy, kurator offowego Teatru w Blokowisku sceny zlokalizowanej pośród wysokich bloków mieszkalnych gdańskiej Zaspy.
Przedstawienie ma formę monodramu muzycznego, a jego ambicją jest stworzyć płaszczyznę międzypokoleniowego dialogu dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Zależy nam na promowaniu współczesnej polskiej dramaturgii (Supernova Live znalazła się w finale konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2016 nie doczekał się jednak dotąd prapremierowej inscenizacji) oraz stwarzaniu platformy do rozmowy o miejscu, w którym tworzymy i żyjemy.

Opis:
Czarna komedia w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty. Akcja sztuki dzieje się w latach 40. i 50. XX wieku. W ogniu społeczno-politycznych przemian rodzi się nowe miasto. U stóp pomnika Lenina, w bezpośredniej bliskości ukaranego tym sąsiedztwem grodu Kraka, miasto-wytwór socjalistycznej chorej wyobraźni staje się matecznikiem szeregu mniejszego i większego kalibru rzezimieszków. W tej rzeczywistości swoje śledztwo prowadzi milicjant Twardowski. Z kombinacji ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek wyrasta absurdalno-kiczowaty świat kryminalnej Nowej Huty. Czerwone miasto ufundowane na fałszywym założeniu politycznym szczęśliwie również za sprawą bezlitośnie demaskującego ten fałsz rapu okazuje się być eksperymentem społecznym o krótkim terminie ważności.(.) już Supernova nie mruga tak mocno (.) blasku nie ma, finito, koniec z epoką sentymentu, całą na bogato. Kiedyś gwiazda tu znowu zawita, inna może, lepsza, mruczy, wypatrujcie jej kiedy będzie świtać, nad ranem, gdy wszyscy spać będą, przykryci przez nocy atrament, wzejdzie nad kleksy nocne, ponad chmur firanę, i da znów upust swym popędom, pędząc wściekle, w ognia zimnego szale, gazów i płynów nawale.

Opowieść o powstawaniu Nowej Huty i nowego społeczeństwa to opowieść o nas tu i teraz. To opowieść o formowaniu się tożsamości Polski osiedlowej. Nabiera ona dodatkowej siły dzięki miejscu realizacji Teatr w Blokowisku otoczony jest wieżowcami, wysokimi blokami. Teatr w Blokowisku ponownie staje się centrum kulturalnym wielkiego, tętniącego życiem blokowiska, pełnego zieleni i tajemnic. Supernova Live to krytyczna opowieść o źródłach ideologicznych społeczeństwa socjalistycznego, ale też afirmatywny zachwyt nad tym jak zmieniły się polskie blokowiska wzorem Nowej Huty stając się przyjaznymi, samowystarczalnymi organizmami.

Spektakl zrealizowano dzięki dotacji Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz ze środków projektu Windowisko OdNowa GAK Winda.

Oferta:
9.01.2023 (poniedziałek) o 11:00 spektakl dla szkół ponadpodstawowych
27.02.2023 (poniedziałek) o 11:00 spektakl dla szkół ponadpodstawowych
27.03.2023 (poniedziałek) o 11:00 spektakl dla szkół ponadpodstawowych
24.04.2023 (poniedziałek) o 11:00 spektakl dla szkół ponadpodstawowych
Spektakl trwa 75 minut. Po przedstawieniu zapraszamy na warsztaty dotyczące tematyki spektaklu, które przeprowadzi reżyser lub aktorka z obsady przedstawienia. Czas trwania warsztatu: 45 minut.
Spektakl wraz z warsztatem: ok. 2h.
Wymagania: grupa 30-70 osób (max. 2 klasy)
Cena za udział w spektaklu wraz z warsztatem: 20 zł / 1 os. (nauczyciele/opiekunowie za darmo)
Lokalizacja: Teatr w Blokowisku GAK Plama, ul. Pilotów 11 (Gdańsk-Zaspa)
Rezerwacje: tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz