stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Teatr w samo południe: Dwóch przyjaciół-robotów

Tak jak rok temu, tak i w tym roku, Scena Muzyczna GAK zaprosi najmłodszych na najlepsze spektakle z wybranych teatrów dziecięcych północnej Polski. W niemal każą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 12:00 w Parku Oruńskim w ramach projektu Teatr w samo południe zaprezentowane zostaną przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Barnaby, Teatru Qfer oraz Miejskiego Teatru Miniatura.

W tegorocznym repertuarze przewidziane są nowości, wcześniej nieprezentowane w Gdańsku, premiery spektakli w ogóle, a także hit z poprzedniego roku Czerwony kapturek Białostockiego Teatru Lalek mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać. Organizator będzie stosować się jednak do wszystkich obowiązujących zapisów reżimu sanitarnego.

Park Oruński to nie tylko strefa dorosłych. Widzą o tym doskonale dzieci, które w poprzednim roku tłumnie przychodziły z rodzicami na wydarzenia Teatru w samo południe cyklu niedzielnych spektakli teatralnych, które przeznaczone są dla dzieci i ich rodzin. W tym roku Scena Muzyczna GAK postanowiła ponownie zorganizować wydarzenia, które w tym roku także będą odbywać się w niemal każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 12:00. Wyjątek stanowi spektakl kończący wydarzenie, które odbędzie się w sobotę 28 sierpnia 2021 r. Miejsce wydarzeń to niezmiennie Amfiteatr Orana w Parku Oruńskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że na wydarzeniach obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa. Organizatorami wydarzenia jest Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Scena Muzyczna GAK, Miejski Teatr Miniatura. Patroni medialni to Radio Gdańsk, trójmiasto.pl, gdansk.pl oraz portal mojaorunia.pl.

Opis spektaklu: Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę n czy wszystkim znudzonego króla Globaresa. Bajki robotów to historie, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących gwiazdach, planetach i czarnych dziurach ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. Bajki opowiadają o tym, że najważniejszymi siłami działającymi w kosmosie są uczucia, a najsilniejszym z nich jest miłość. Pokazują, że nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go. (źródło: Miejski Teatr Miniatura).