Teatr na Plaży we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na cykl teatralno-filmowy pt. Teatroteka. Tym razem zobaczymy sztukę "Krzywy domek".
Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.
Krzywy domekGłównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach: chciane, niechciane, toksyczne, niemożliwe. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara, sama nie może (nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Kobietom towarzyszą ich partnerzy życiowi, jednak postać matki, jej wspomnienie, jest wszechobecna i rzutuje także na ich relacje z mężczyznami.
Spektakl bardzo ciekawy od strony formalnej: zrealizowany został w jednym, ponad siedemdziesięciominutowym ujęciu.
Występują:
Joanna Jeżewska (Matka)
Katarzyna Zawadzka (Klara)
Barbara Wypych (Marta)
Mariusz Bonaszewski (Franciszek)
Tomasz Ziętek (Janek)
Maria Maj (Ciotka 1)
Krystyna Tkacz (Ciotka 2).
REŻYSERIA: Anna Wieczur-Bluszcz
ZDJĘCIA: Witold Płóciennik P.S.C.
SCENOGRAFIA: Ewa Gdowiok
KOSTIUMY: Zofia Ufnalewska
MONTAŻ: Maciej Szydłowski
MUZYKA: Max Kucharski
DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski
KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko
PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.
CZAS: 76 min. 14 sek. ROK PRODUKCJI: 2016
Anna Wakulik - autorka tekstuUrodziła się w 1988 roku w Gdańsku, studiowała w Szkole Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytucie Kultury Polskiej UW. W latach 2012-2014 kierownik literacki Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Autorka sztuk Zażynki (Teatr Polski w Poznaniu, reż. Katarzyna Kalwat; The Royal Court Theatre w Londynie, reż. Caroline Steinbeis; sztuka była nominowana do London Evening Standard Theatre Awards 2013, zdobyła Nagrodę Dziennikarzy w konkursie "Metafory Rzeczywistości", znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Bohaterowie (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak). Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2010 za tekst Krzywy domek i w 2014 za Waszą wysokość oraz "Metafor Rzeczywistości" w 2009 za tekst Sans Souci. Laureatka konkursu dramaturgicznego Teatru Wybrzeże za tekst Elżbieta H. (2011).
-----
Anna Wieczur-Bluszcz, reżyseria
Reżyserka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna, scenarzystka.
Absolwentka PWST w Krakowie (wydziału zamiejscowego we Wrocławiu), Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Podyplomowych Studiów Marketingu Kultury w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Od 1999 do 2007 związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Jako reżyserka teatralna zadebiutowała w 2001 roku sztuką O stale obecnych na podstawie wierszy ks. J. Twardowskiego dla Teatru Małych Form w Londynie. Z sukcesem realizuje słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia. Trzykrotna laureatka, w tym dwa razy zdobywczyni Grand Prix w 2015 i 2016 roku, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" w Sopocie. Jej pełnometrażowy debiut filmowy Być jak Kazimierz Deyna zdobył m.in. Nagrodę Wielkiego Jantara na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie (2012), Nagrodę Dla Najlepszego Profesjonalnego Filmu Fabularnego na 11. Festiwalu Filmów Optymistycznych "Multimedia Happy End" w Rzeszowie (2013), "Złotą Rybkę" za Najlepszy Polski Film na Ińskim Lecie Filmowym (2012).