stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

w każdy poniedziałek (do 30.12), g. 13:00 - 19:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
Teatr na Plaży we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na nowy cykl teatralno - filmowy pt. TEATROTEKA.

Sztuka Macieja Kowalewskiego Miss HIV ma już swoją, bardzo ciekawą historię. Autor, zainspirowany odnalezioną w internecie informacją o dorocznych wyborach Miss HIV/AIDS Stigma Free odbywających się w stolicy Botswany, napisał tekst na konkurs dramaturgiczny zorganizowany przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS. I choć dramat Kowalewskiego nie został zakwalifikowany do finału konkursu ze względów merytorycznych, bo "nie spełniał wymogów profilaktycznych" i nie został zamieszczony w wydanej antologii tekstów konkursowych, to już w następnym roku znalazł się w antologii prezentującej najciekawsze dramaty polskie tego okresu. Prapremiera teatralna sztuki miała miejsce w 2005 roku w warszawskim klubie Le Madame w reżyserii autora i została okrzyknięta wydarzeniem teatru niezależnego w Polsce. Rok później (po likwidacji Le Madame) spektakl trafił na scenę teatru komercyjnego. Znalazł się na stałe w repertuarze Teatru Polonia, od stycznia 2010 przeniesiony na scenę Och-Teatru i grany tam przez kolejne cztery lata do września tego roku.

Akcja sztuki zainspirowana autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie może rozgrywać się wszędzie. Konkurs opisany w sztuce ma formę rozrywkowego show. Reżyser Krzysztof Czeczot w swej realizacji jeszcze dobitniej akcentuje medialny charakter tego widowiska, z premedytacją obnażając kulisy telewizyjnego programu, w którym kamery widzą wszystko, bo wszystko jest tu na sprzedaż - prywatność, intymność, zagubienie i nieprzewidywalność zachowań bohaterek.

Kandydatki do tytułu Miss HIV poznajemy bezpośrednio przed finałową rozgrywką konkursową, którą transmituje na żywo telewizja. Imprezę prowadzi aktor, konferansjer przebierający się w coraz to dziwniejsze, bezsensowne kostiumy. To on ma zrobić wszystko, żeby maksymalnie zwiększyć oglądalność. Nic więc dziwnego, że w swym występie posunie się do wszystkiego: prowokacji, manipulacji, obnażenia najbardziej skrytych tajemnic uczestniczek konkursu. Jednak i one zdają się rozumieć na czym ta gra polega. Na zdobyciu aplauzu i uznania wielomilionowej publiczności. Każda z kandydatek ma swoją historię i swoje oczekiwania związane z ewentualnym zwycięstwem. Prawdziwe historie czterech kobiet - banalne, przerażające, zwyczajne, czy szokujące poznajemy w pierwszej części sztuki. Część druga to konkursowy występ kandydatek, w którym uciekać się one będą do różnych sposobów osiągnięcia wymarzonego zwycięstwa.

Występują:

Adam Woronowicz (Rafael),

Dorota Kolak (Urszula),

Katarzyna Warnke (Klara),

Olga Bołądź (Irina),

Anna Próchniak (Julia),

Miłogost Reczek (Głos).

AUTOR SZTUKI: Maciej Kowalewski,

REŻYSERIA: Krzysztof Czeczot,

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt P.S.C.

SCENOGRAFIA: Wojciech Stefaniak

KOSTIUMY: Wanda Kowalska

MUZYKA: Adam Walicki

MONTAŻ: Jakub Motylewski

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

CZAS: 64 min. / ROK PRODUKCJI: 2015