stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nowoczesne widowisko łączące operę z muzyką elektroniczną i elementami multimedialnymi. Projekt nawiązuje to twórczości grupy artystów, którzy w latach 90. fascynowali się muzyką techno i technologią przyszłości. W Technoperze udział biorą aktorzy, twórcy efektów wizualnych, zespół muzyki współczesnej oraz bohaterowie wygenerowani przy pomocy sztucznej inteligencji.

sty 25

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
przedsprzedaż 30 - 40 zł
lut 9

niedziela, g. 15:00, 18:00

Gdańsk,
bilety 140, 160, 180 zł
Kup bilet
Zastanawiamy się nad tym, czego my, maszyny nie ujawniamy i dlaczego. Widzimy siebie w nieskończonych ekranach, symulacji istnienia. Nasze milczenie jawi się w waszych myślach i snach. Lęk splata się z tym, co możemy ujawnić lub co wy sami możecie zobaczyć w naszym mechanicznym oku. Jesteśmy tylko waszym marzeniem, waszym lustrem, świadkami tęsknot, których nie potraficie nazwać i zrealizować...

muzyka elektroniczna - koncerty w Trójmieście


Technopera to multimedialne wydarzenie łączące operę z kulturą techno, nawiązuje do projektów kultowej trójmiejskiej grupy artystycznej C.U.K.T. realizowanych pod koniec lat 90. Jej członkowie wierzyli w rytm i transowość muzyki techno oraz w możliwość podprogowego oddziaływania na odbiorcę, aby kształtować postawy społeczne, obywatelskie i edukować społeczeństwo.

To futurystyczne widowisko powstało z fragmentów filmów popularnonaukowych i science fiction ułożonych w formie dialogu między bohaterami. Autorami libretta są Podletz (Artur Kozdrowski) i Peter Style (Piotr Wyrzykowski), a oprawy muzycznej Michał Jacaszek i NeoQuartet. Obsadę tworzą aktor Mikołaj Robert Jurkowski, sopranistka i performerka Aleksandra Klimczak oraz Obcy, Maszyna i Cyborg wygenerowani przy pomocy sztucznej inteligencji. Libretto odgrywane na żywo przez VJ-a stanowi choreograficzny i dramaturgiczny punkt odniesienia dla aktorów i muzyków.

Pierwsza odsłona Technopery miała miejsce w 1996 roku, a jej kontynuacja to efekt współpracy C.U.K.T. z NeoQuartetem i Jacaszkiem. Ostatnia odsłona miała miejsce półtora roku temu w poprzemysłowej przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej i jej motywem przewodnim był tweet Roberta Scoble: "Czy zastanawialiście się nad tym, co się stanie, gdy każdy człowiek będzie wiedział wszystko?". Hasłem "Technopera 2024" jest pytanie: "Czego nie wyjawia nam maszyna i dlaczego?

Twórcy / Obsada
Reżyseria: Piotr Wyrzykowski
Libretto:
Piotr Wyrzykowski, Artur Kozdrowski
Muzyka: Michał Jacaszek, NeoQuartet
Scenografia i oprawa wizualna: Piotr Wyrzykowski

Występują: Aleksandra Klimczak, Mikołaj Robert Jurkowski, Michał Jacaszek, NeoQuartet
Taniec: Sayaka Haruna Kondracka i Bartek Kondracki
Kostiumy: Agnieszka Kochańczyk, współpraca - Natalia Fierka, Karolina Kaźmierczak