stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Teraz gender! - debata odwołana Opinie (8)

Nie zastanawiamy się, czy istnieją w społeczeństwie nierówności ze względu na płeć. Jesteśmy przekonani, że kobiety nie są traktowane na równi z mężczyznami i w wielu sferach stale doświadczają dyskryminacji.

Zapraszamy do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście przy ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku w czwartek 4 marca o godz. 18.00, kiedy rozważymy, na kilka dni przed corocznymi Manifami, nie czy, ale jak podejmować walkę o prawa kobiet. W spotkaniu udział wezmą: Maria Mendel, Lucyna Kopciewicz, Monika Popow, Alicja Sadownik i Marek Mosakowski. Prowadzenie: Katarzyna Fidos (KP

Problem dyskryminacji ze względu na płeć z trudem przebija się w Polsce do świadomości publicznej. Z pozoru wydaje się, że problem jest marginalny -konstytucja RP gwarantuje przecież równą ochronę praw i wolności obywatela bez względu na płeć. Gdy jednak przyjrzeć się szczegółowym analizom, okazuje się, że na rynku pracy, w rodzinie, w mediach, w języku takiej równości nie ma. Zapytamy naszych gości o skuteczność teoretycznych rozważań feministycznych i o realne osiągnięcia aktywistek i aktywistów. Czy można mówić o większej efektywności w działaniu feministki akademickiej, czy może tej zajmującej się bieżącymi problemami ludzi. Po ostatnich medialnych tyradach wokół głosowania Senatu Uniwersytetu Gdańskiego nad wnioskiem o powołanie Ośrodka Gender Studies chcemy też zapytać, czy zajmowanie się płcią jest nauką i dlaczego pojawia się opór w tworzeniu takich inicjatyw na polskich uczelniach.

Maria Mendel - prof. dr hab., prorektor UG ds. kształcenia. W karierze naukowej związana z Instytutem Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych UG.

Lucyna Kopciewicz - prof. UG dr hab., badaczka polityki kobiecości i przestrzeni publicznej oraz dyskursywnej konstrukcji podmiotu, pomysłodawczyni Ośrodka Badań Gender Studies na Uniwersytecie Gdańskim.

Monika Popow - historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Trójmiejska Akcja Kobieca.

Alicja Sadownik - asystentka w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej IP UG; doktorat pt. Społeczne światy nastolatków i kategoria miejsca jako kryterium ich różnicowania.

Marek Mosakowski - dr hab., profesor UG w Katedrze Filologii Romańskiej, doktorat w City University of New York; specjalizacja: historia literatury francuskiej XVIII wieku.