stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
W niedalekiej przyszłości, a dokładnie 13 sierpnia, malowniczo zielony Park Kolibki przemieni się w krainę Forest City, gdzie to co współczesne i sztuczne współgra z tym, co naturalne i zielone.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Niech tabliczka z napisem "Teren Prywatny", czy "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony" nie zwiedzie nikogo. Forest City to miejsce przyjazne dla wszystkich - miastowych, mieszkańców aglomeracji, ale także niemiastowych, leśnych ludków i rusałek. Pośród drzew i krzewów Parku Kolibki rozbrzmiewać będzie nowoczesna muzyka żydowska w wykonaniu zespołu Raphaela Rogińskiego - Cukunft, a także bardzo interesująca muzyka jednoosobowej formacji Manasoko, która łączy w sobie skrzypce (jakże często kojarzone z folklorem) z nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym. Wystąpi również młoda grupa Marla Cinger, której teksty niejednokrotnie nawiązują do ucieczki z miasta.

Na koncert organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy nie boją się komarów, ani siedzenia na trawie, a przede wszystkim tych, którzy czerpią przyjemność z obcowania z naturą.

Cukunft
Zespół Cukunft (Przyszłość) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem zespołu jest kontynuowanie tradycji miejskiej muzyki żydowskiej Europy Wschodniej w sposób, który nie odgradza się od współczesności. Materiał, nad którym pracuje zespół, powstaje spontanicznie, jak i jest poparty badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi.

W pierwotnym składzie (R. Roginski, Paweł Szamburski - klarnet, Tomasz Duda - saksofon barytonowy) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) żyjącego i tworzącego w międzywojniu w mieście Kraków. Z materiałem tym grupa wydała w 2005 r. swą pierwszą płytę "Lider fun Mordechaj Gebirtig" (wyd. własne).

Po zmianach w składzie (T. Dudę zastąpił Kuba Kossak na fagocie, dołączył Piotr Kaliński na instrumentach perkusyjnych) grupa wykonuje utwory polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych). Oszczędne opracowanie i wykonanie utworów przez zespół daje możliwości wsłuchania się w całe spektrum dźwięków charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej.

Mananasoko
Solowy projekt Macieja Wojnickiego (skrzypce, głos, elektronika), wcześniej współpracującego jako gitarzysta między innymi z wykonującą współczesną muzykę improwizowaną formacją Lud Hauza, obecnie wracającego do formuły bardzo osobistego i prostego grania piosenek.

Mananasoko to jednoosobowy zespół, daleki jednak od formuły kameralnego, solowego występu. Dzięki pomocy własnego oprogramowania, nakładania na siebie wielu partii skrzypiec, zapętlania wokalu i syntezatora, na żywo brzmienie Mananasoko momentami dorównuje małej orkiestrze. Jednocześnie żaden z dźwięków płynących ze sceny nie jest wcześniej nagrany ani zaprogramowany, dzięki czemu muzyka, choć utrzymywana w ramach prostej piosenki, posiada spory zapas przestrzeni otwarty na improwizację.

Marla Cinger
Marla Cinger powstała w 2008 roku z inicjatywy Joanny Kucharskiej. Na scenie zespół zadebiutował w marcu tego roku, od tego czasu dał pare udanych koncertów, m.in. zdobywając pierwsze miejsce w półfinale konkursu Uchodrom. Obecnie, po zmianach w składzie i zastąpieniu elektroniki żywą sekcją rytmiczną, w zespole grają: Joanna Kucharska (bas, wokal), Adam Olesiejuk (gitara, wokal), Michał Miegoń (gitara) i Krzysztof Wroński (perkusja, instrumenty perkusyjne). Zespół porusza się w klimatach muzyki akustycznej, freak folku, bluesa i popu.

Forest City
Forest City to miasto drzew i zarazem las budynków, enklawa zieleni w samym środku ogromnych aglomeracji oraz metropolie otoczone przez dziką przyrodę. Z pozoru wrogie sobie środowiska, w rzeczywistości równie inspirujące wielu wspaniałych artystów.

Miasto symbolizuje elektroniczną muzykę spod znaku electroclash, electropop i futurepop; na czele z takimi artystami jak: Ladytron, Vive la Fête, Robots in Disguise, Chicks on Speed czy Peaches.

Las odwołuje się do inspiracji folkowych, psychodelicznej muzyki z lat 60., New Weird America; reprezentują go tacy muzycy jak: Devendra Banhart, Akron/Family, Fleet Foxes, Kimya Dawson, Animal Collective.

Przeczytaj także