stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Teście Coopera. Tegoroczna jesienna edycja w Gdańsku odbędzie się 13 października (sobota) na stadionie Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Wita Stwosza 37. Udział w teście jest całkowicie BEZPŁATNY i otwarty dla wszystkich bez względu na wiek.

w każdą niedzielę (do 22.12), g. 11:00

Wstęp wolny

w każdą sobotę (do 28.12), g. 09:00

Gdańsk, Juraty 5
Wstęp wolny
Organizatorzy dla 150 pierwszych uczestników przewidzieli okolicznościowe koszulki! Sprawdź swoje możliwości w 12 minutowym biegu i porównaj swój wynik z tabelą, która będzie na stadionie. W kilka minut przekonasz się w jakiej jesteś formie fizycznej. Wiosenna edycja zgromadziła ponad cztery tysiące osób, które łącznie pokonały dystans blisko dziesięciu tysięcy kilometrów, porównywalną odległość jak z Warszawy do Los Angeles. Liczymy na Waszą obecność także w październiku!

Co zrobić by dobrze przygotować się do testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił; możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie; wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość. Następnie wynik porównaj z tabelą, biorąc pod uwagę swój wiek i płeć.

Kondycję fizyczną w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Próba biegowa 12-minutowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni, najlepiej na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie zaznaczone co 100 m. Polega on na przemierzeniu (w dowolny sposób: biegnąc, idąc - byle pieszo) jak największego dystansu w ciągu 12 minut. Pokonany dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla płci i wieku komórce tabeli i odczytać wynik. Jeśli jest on gorszy niż "zadowalający" to są przyczyny do niepokoju.

Przeczytaj także