Herbert Blomstedt dyrygent
Leonidas Kavakos skrzypce
THE EUROPEAN UNION YOUTH ORCHESTRA (Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej)
ALBAN BERG Koncert skrzypowy
ANTON BRUCKNER VII Symfonia E-dur
Bilety w cenie: 10-50 zł
więcej informacji: Dział Obsługi Widza, tel. 58/320-62-52 kasy biletowe: 58/320-62-62
Honorowy Patronat Prezydenta RP
Patronat Prezydenta Miasta Gdańska
Mecenat Miasta Gdańska
BEING Company - EUYO Corporate Partner
Organizator: Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku
informacje o wykonawcach:
HERBERT BLOMSTEDT dyrygent
Urodzony w USA ze szwedzkich rodziców, Herbert Blomstedt rozpoczął swoją edukację muzyczną w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie oraz na Uniwersytecie w Uppsali. Później studiował dyrygenturę w Juilliard School w Nowym Yorku, muzykę współczesną w Darmstadt oraz muzykę renesansową i barokową w Schola Cantorum Basiliensis. Pracował z Igorem Markewiczem w Salzburgu i Leonardem Bernsteinem w Tanglewood.
W lutym 1954 roku Herbert Blomstedt zadebiutował jako dyrygent w Filharmonicznej Orkiestrze Sztokholmskiej. Był głównym dyrygentem filharmonii w Oslo oraz orkiestr radiowych: szwedzkiej i duńskiej. Od 1975 do 1985 był głównym dyrygentem dreźnieńskiej Staatskapelle z którą koncertował w ponad dwudziestu krajach Europy, w USA i Japonii, gdzie jest dyrygentem honorowym NHK Symphony Orchestra.
Jako gość, Blomstedt prowadził najwspanialsze orkiestry świata, w tym Berlińskich oraz Monachijskich Filharmoników, Amsterdamską Orkiestrę Królewską Concertgebouw, oraz orkiestry symfoniczne Bostonu i Chicago oraz Cleveland, Filharmoników Nowojorskich i Orkiestrę Filadelfijską, Filharmonię Izraelską, a także Symfoniczną Orkiestrę NHK, której pozostaje dyrygentem honorowym.
Herbert Blomstedt jest także honorowym dyrygentem San Francisco Symphony, gdzie w latach 1985 –1995 był dyrektorem muzycznym. Podczas jego kadencji orkiestra zbierała laury grając w największych salach Europy i festiwalach, włącznie z Edunburgiem, Salzburgiem, Monachium i Lucerną. W latach 1996 - 1998 Blomstedt był dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej NDR w Hamburgu. Na początku sezonu 1998/99 zastąpił Kurta Masura jako dyrektor muzyczny Gewandhausorchester i prowadził orkiestrę aż do sezonu 2004/2005. Jako dyrygent honorowym tej orkiestry regularnie wraca do Lipska. W 2006 roku otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta trzech dodatkowych orkiestr: symfonicznych orkiestr radiowych w Danii oraz w Szwecji a także Symfonicznej Orkiestry w Bambergu z którą pracował od 1982. Ponadto, Blomstedt kontynuuje prace najlepszymi orkiestrami światowymi prowadząc gościnne koncerty.
Jego pokaźny dorobek fonograficzny zawiera ponad 130 nagrań z Drezdeńską Staatskapelle, między innymi wszystkie symfonie Beethovena i Schuberta. Z Orkiestrą Symfoniczną Duńskiego Radia nagrał wszystkie kompozycje Carla Nielsena. W 1987 roku razem z Orkiestrą Symfoniczną San Francisco podpisał kontrakt z DECCA. Wiele z tych nagrań otrzymało najwyższe nagrody, a cały cykl symfonii Jana Sibeliusa i Carla Nielsena zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jego współpraca z Gewandhausorchester została udokumentowana przez szereg znamienitych wytwórni fonograficznych. Dla DECCA we nagrał Symfonię nr 4 Brahmsa, Brucknera Symfonię nr 9, Hindemitha "Sinfonia serena" i "Die Harmonie der Welt", koncerty fortepianowe Mendelssohna oraz kompozycje Richarda Straussa. Dla Deutsche Grammophon nagrał Sandströmsa "High Mass", a dla RCA Red Seal Mendelssohna "Elijaha". Zbiór nagrań koncertów z sezonów w Lipsku w latach 1998 –2005, oraz ostatnio Symfonia nr 8 Brucknera to gest pożegnalny z koncertami z Gewandhausorchester.
Herbert Blomstedt otrzymał wiele tytułów Doctor Honoris Causa i jest członkiem Szwedzkiej Akademii Muzycznej. Na jesieni 2003 Prezydent Niemiec Johannes Rau nadał mu tytuł "Großes Bundesverdienstkreuz".
LEONIDAS KAVAKOS skrzypce
Leonidas Kavakos zdobył sławę jako skrzypek, artysta wyjątkowego kalibru, o najwyższym poziomie wirtuozerii, doskonałej szkoły technicznej i integralności.
W 1985 roku, jako nastolatek wygrał pierwszy konkurs Sibeliusa, a następnie Paganiniego, w 1988 roku. Obecnie jest jednym z najchętniej zapraszanych i słuchanych solistów na świecie, zarówno jako artysta recitalowy oraz skrzypek kameralny.
W bieżącym sezonie Kavakos wystąpi z Filharmonią Londyńską, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Królewską Orkiestrą Concertgebouw , orkiestrami symfonicznymi Bostonu oraz Chicago, Orkiestrą Filadelfijską, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Symfonią w Pittsburghu oraz z Filarmonica della Scala i Maggio Musicale Fiorentino.
Jego recitale obejmą w obecnym sezonie londyński Wigmore Hall, Filadelfię, Amsterdam (podczas weekendu recitalowego oraz w koncercie z Kameratą Salzburgską) a także Paryż, Madryt, Bilbao, Mediolan, Kopenhagę i Sztokholm.
Kavakos jest dyrektorem artystycznym Kameraty Salzburgskiej, a w sezonie 2007/2008 zastąpi Sir Rogera Norringtona. Wystąpili wspólnie podczas BBC Proms 2006 odnosząc wspaniały sukces. Z okazji roku mozartowskiego nagrali dla Sony pięć koncertów skrzypcowych oraz trzy ostatnie symfonie.
W 1991 roku Kavakos wygrał Gramophone Award za pierwsze w historii nagranie oryginalnej wersji koncertu skrzypcowego Sibeliusa (1903/04) dla BIS. Nagrał także dla ECM sonaty Enescu i Ravela oraz kolejno kompozycje Bacha i Strawińskiego.
The European Union Youth Orchestra / Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej/ gromadzi pod batutami dyrygentów światowej sławy najbardziej utalentowanych młodych muzyków Europy, w orkiestrze, która przekracza granice kultur dając koncerty na najwyższym poziomie, na całym świecie. Wymagany od muzyków bardzo wysoki standard, w połączeniu z pierwszorzędnym kierownictwem muzycznym i batutami dyrygentów zapewnił EUYO doskonałą reputację muzyczną i częste porównania z najlepszym orkiestrami światowymi.
EUYO została założona w roku 1978 przez Lionela i Joy Bryer, prezesa i sekretarz generalną Międzynarodowej Fundacji Młodzieżowej, w celu stworzenia orkiestry, która prezentowałaby europejską ideę współpracy na rzecz zbliżenia, wzajemnego zrozumienia społecznego i pokoju. Maestro Claudio Abbado, pierwszy dyrektor muzyczny Orkiestry, oraz Sir Edward Heath, jej pierwszy Prezydent, znacząco przyczynili się do ustanowienia EUYO jako instytucji o pierwszorzędnym światowym znaczeniu. Claudio Abbado poświęcił wiele swojego cennego czasu na prowadzenie Orkiestry i tournee z młodymi muzykami jako jej pierwszy dyrektor muzyczny. Kolejno pełnili tę rolę Bernard Haitink i obecnie Vladimir Askenazy.
Ponadto, z orkiestrą współpracowali także gościnnie inni dyrygenci światowej sławy jak Daniel Barenboim, Leonard Bernstein, James Conlon, Sir Colin Davis, Carlo Maria Giulini, Herbert von Karajan, Mstislav Rostropovich i Sir Georg Solti, oraz uznani soliści: Martha Argerich, Emanuel Ax, Teresa Berganza, Kyung Wha Chung, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Radu Lupu, Lord Yehudi Menuhin, Anne-Sophie Mutter, Jessye Norman, Murray Perahia i Ravi Shankar.
W skład orkiestry wchodzi 140 muzyków reprezentujących 25 krajów członkowskich UE. Muzycy wybierani są corocznie spośród ponad 4000 kandydatów w wieku pomiędzy 14 a 24 rokiem życia w trakcie przesłuchań w UE. Z uwagi na dużą konkurencję każdy członek Orkiestry, również podlega ponownym, corocznym eliminacjom.
Wybrani na rok muzycy wchodzą w skład Orkiestry i prezentują na międzynarodowych scenach całego świata najpoważniejsze utwory min. Malhera, Szostakowicza, Czajkowskiego, Strawińskiego, Bethowena i Straussa oraz repertuar kompozytorów współczesnych jak György Ligeti, Andrew March, John Adams, Erkki-Sven Tüür and Artūrs Maskats.
Od czasów swojego inauguracyjnego tournee, EUYO przyciąga doskonale utalentowanych muzyków i dyrygentów światowej sławy, grając we wszystkich największych miastach, dla publiczności zapełniającej najznamienitsze sale koncertowe, podczas europejskich festiwali muzycznych, jak również podczas tournee w Chinach, Hong Kongu, Japonii, Indiach, Ameryki Północnej i Południowej, Rosji i Krajów Bałtyckich. Ostatnio EUYO wystąpiła na zaproszenie Kanclerza Niemiec podczas spotkania przywódców krajów członkowskich UE w Berlinie, 25 maja 2007roku. Koncert ten rozpoczął wiosenne tournee Orkiestry zakończone dwoma koncertami w Kazachstanie.
Wyjątkowe doświadczenie pracy w EUYO jest dla młodych muzyków nie tylko stymulacją w wymiarze społecznym i ważnym punktem w ich rozwoju kulturowym, ale przede wszystkim jest bezcenne dla ich dalszej kariery. Orkiestra stanowi pole doświadczalne przerzucając most pomiędzy szkołą muzyczną i światem muzyków profesjonalnych. Znaczna część członków EUYO zostaje profesjonalnymi muzykami znajdując pracę w najlepszych orkiestrach Europy. Ponad 90% członków zdobywa sukcesy w swoich karierach.
Za swoje zasługi Orkiestra została uhonorowana wieloma nagrodami, min. Olympia Prize Aleksandra S. Onassisa, Public Benefit Foundation, the ‘Prix d'Initiative Européenne’, Stypendium dla Młodych Artystów ufundowane przez The Praemium Imperiale oraz ‘European Media Prize’.