W ramach cyklu "Bloki mówią" zapraszamy na spotkanie autorskie Tadeusza Dąbrowskiego, promujące jego najnowszą książkę "To jest fajka", czyli wiersze zebrane autora, wydane na 25-lecie pracy twórczej. Rozmowę z autorem poprowadzi poetka, pisarka oraz dziennikarka działu rozrywki i kultury portalu trojmiasto.pl, Aleksandra Wrona.
W programie wydarzenia także
muzyczny performance w wykonaniu duetu Dąbrowski/Gos.Tadeusz Dąbrowski to nie tylko poeta, ale także eseista i krytyk literacki. Redaktor dwumiesięcznika literackiego Topos. Dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Poeta jest stypendystą m.in. Literaturhaus Zürich (2016), Yaddo (USA, 2015), Omi International Arts Center (USA, 2013), Vermont Studio Center (USA, 2011), Literatur Lana (Włochy, 2011), Ministra Kultury RP (2007, 2010), Baltic Centre for Writers and Translators w Visby (Szwecja, 2004, 2010). Tłumaczony m.in. na angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, hebrajski, szwedzki, duński, norweski, rosyjski, ukraiński, węgierski, gruziński, słoweński, serbski, chorwacki, estoński, litewski, łotewski i czeski. Między innymi jest laureatem Horst-Bienek-Preis für Lyrik (2014), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2014), Sztormu Roku (2010), nagrody Splendor Gedanensis (2007), Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Od Tadeusza Różewicza otrzymał Małe Berło Fundacji Kultury Polskiej (2006). W 2009 roku otrzymał Nagrodę Kościelskich za zbiór wierszy Czarny kwadrat. Został wyróżniony za oryginalność poetycką, wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych.
O wierszach z tego tomu, tak pisze we Wstępie Adriana Szymańska: poznawczy rozmach, intensywność przeżywanych sytuacji i zdarzeń, empatia w stosunku do wszelkich istnień, ale też niepewność i wątpliwości w odczytywaniu tajników bytu, to stany świadomości przewijające się przez całą twórczość Dąbrowskiego i świadczące o uważnym wnikaniu poety w egzystencjalne, moralne i metafizyczne kłopoty z istnieniem w naszej doczesności, a także w sferze przeczuć nadprzyrodzonych.
Michał Gos perkusja, instrumenty perkusyjne. komponuje. Eksperymentując z dźwiękiem wykorzystuje do gry nie tylko firmowe zestawy perkusyjne i perkusjonalne, ale również nagłośnione przedmioty (krzesła, popielniczki, beczki, wieszaki itp.). Swą muzyczną drogę rozpoczął od gdańskiej sceny alternatywnej, występując z wieloma zespołami rockowymi i jazzowymi.