Przeglądając grafiki do wybranych baśni Hansa Christiana Andersena wykonane przez Güntera Grassa, zanurzamy się w ich treść, w poszukiwaniu drugiego dna, odwołującego się do niekontrolowanej podświadomości, na której głębszych pokładach, pod powierzchnią bezpiecznych obrazów i opowiastek, czają się lęki, okrucieństwa, czarna magia. Niejednokrotnie baśnie jedynie pozornie prezentują piękny wyśniony świat, który w rzeczywistości - nawet tej baśniowej - pełen jest ciemnych i bolesnych zakamarków. Podobnie jest z ludzką psyche kształtującą się od wczesnego dzieciństwa, aż po późną starość. O czym tak naprawdę opowiadają baśnie, które czytają nam do snu rodzicie, dziadkowie, bliscy? Czy pozwalają na sen wolny od koszmarów? Czy umoralniają poprzez ukazywanie piękna i dobra? A może są lustrzanym odbiciem pierwotnych instynktów ludzkiej natury?
Biogramy:
Günter Wilhelm Grass (ur. 1927 w Gdańsku) - niemiecki rzeźbiarz, grafik oraz przede wszystkim pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Autor
m.in. serii grafik do baśni Hansa Christiana Andersena, które były inspiracją do stworzenia wystawy "To nie moja bajka!".
Jan Švankmajer (ur. 1934 w Pradze) - czeski rzeźbiarz, poeta, eseista, reżyser filmowy, jeden z najbardziej uznanych twórców animacji poklatkowych. Do inspiracji dziełami Jana Švankmajera chętnie przyznawali się tacy artyści jak Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay.
Katarzyna Kozyra (ur. 1963 w Warszawie) - rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i filmów wideo. Czołowa reprezentantka nurtu sztuki krytycznej. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, gdzie w 1993 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, zwanej Kowalnią.
katarzynakozyra.plKatarzyna Swinarska (ur. w Gdańsku) - malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego. W 2014 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (promotor: prof. Henryk Cześnik).
www.kswinarska.art.pl Agata Nowosielska (ur. w 1982 w Gdyni) - malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Gdańską Akademię Sztuk Pięknych ukończyła w 2006 dyplomem w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin i Jarosława Baucia. Absolwentka Hochschule für Künste Bremen Klasse Yuji Takeoka oraz Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
www.nowosielska.comMartyna Jastrzębska (ur. 1987 w Kielcach) - artystka intermedialna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Pracownia Transdyscyplinarna prof. Grzegorza Klamana). Od 2012 roku pracuje z "bitumixem", będącym jej autorską techniką, opartą na wykorzystaniu mas bitumicznych i mieszanek klejowych. Materiał ten stał się środkiem wyrazu dla zainteresowań artystki, skupiających się wokół naśladownictwa organiczności i niesprecyzowanej materii.
www.martyna-jastrzebska.comDorota Walentynowicz (ur.1977 w Gdańsku) - absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (2001), Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2005) i Królewskiej Akademii Sztuk w Hadze (2007). W swojej pracy artystycznej posługuje się fotografią, którą łączy z innymi mediami: dźwiękiem, performance, wideo, instalacją.
www.dobrze.nlYaşam Saşmazer (ur. 1980 w Stambule) - rzeźbiarka, absolwentka Uniwersytetu Sztuk Pięknych Mimara Sinana w Stambule. Mieszka i pracuje w Stambule. Autorka realistycznych rzeźb z drewna i brązu, często naturalnych rozmiarów, przedstawiających dzieci, których gesty i zachowania zaczerpnięte są ze świata bajek. Artystka inspiruje się "mroczną stroną" podświadomości. Jej dzieci to nie "małe aniołki", ale raczej niestabilne i nieufne postacie, przedstawione z pewną dozą agresywności.
www.yasamsasmazer.deHildegard Skowasch (ur. 1958 w Essen) - rzeźbiarka, absolwentka Kunstakademie Münster, Studium der Romanistik an der Westf. Wilhelms Universität, Münster (1978-87), École Supérieure der Arts Plastiques, Tourcoing we Francji (1982-83), członkini Künstlerhaus Dortmund. Pracuje i mieszka w Berlinie od 1998. Tworzy obiekty i instalacje rzeźbiarskie posługując się technikami autorskimi
(m.in. papier-mâché).
www.hildegardskowasch.deMaciej Rauch (ur. w 1988 w Jarosławiu) - w latach 2007-2012 odbył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i uzyskał tytuł magistra sztuki. Oprócz grafiki zajmuje się malarstwem oraz tworzy eksponaty, instalacje i wideoklipy. Brał udział w licznych konkursach i wystawach.
maciejrauch.com ________________________________________________________________________
Gdańsk czyta dzieciom:
Baśnie Hansa Christiana Andersena czytać będą: Małgorzata Brajner i Piotr Witkowski (aktorzy gdańskiego Teatru Wybrzeże
Małgorzata Brajner - absolwentka PWST w Krakowie, animatorka kultury, aktorka Teatru Wybrzeżu w Gdańsku od 1998 roku. Od 2011 roku organizuje spotkania z literaturą dziecięcą dla najmłodszych w cyklu "Gdańsk Czyta Dzieciom".
Piotr Witkowski - absolwent PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. W 2010 roku współpracował z teatrem Chorea w Łodzi. Trener wokalny studia Voice and More. Od 2012 roku aktor Teatru Wybrzeże.
Warsztaty plastyczne dla dzieci poprowadzą: Monika i Adam Świerżewscy - absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, projektanci w branży wnętrzarskiej
(monu.pl) i graficznej
(swierszcze.com); twórcy bobomów, ilustracji i naklejek ściennych dla dzieci; autorzy projektów lalek cieniowych do spektaklu Teatru Miniatura "Brzydkie kaczątko" na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.
"To nie moja bajka!"
Wernisaż: 21.11.2014, godzina 18:00
Wystawa: 21.11.2014-04.01.2015
Kuratorka: Marta Wróblewska
7.12.2014 | godzina 15.00 - Gdańsk Czyta Dzieciom - czytanie baśni H. Ch. Andersena i warsztaty
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2, Gdańsk, 80-825
Godziny otwarcia galerii: wt-śr 11-17, czw.- niedz. 11:00-19:00
WSTĘP WOLNY