Patronat

To tu to dom (19 opinii)

teatr dla dzieci
Bilety
Kup bilet 27
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
25 września 2021
czas trwania:
40 min.
To tu to dom
6.9 12 ocen 1 10

Wybrane przedstawienie

Pozostałe terminy

Informacja o biletach

Bilety: 30/27 zł
"To tu to dom" - - nowe przedstawienie sensoryczne
pomysł i reżyseria: Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich
scenografia: Edyta Janusz-Ehrlich
muzyka: Jowita Cieślikiewicz
wykonanie: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski/Edyta Janusz-Ehrlich

Scena Najnajów
spektakl dla dzieci 1+ i bliskich im dorosłych

Przedstawienie w ramach Sceny Najnajów i Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Jakuba Ehrlicha. Dzieci wspólnie z aktorami budują dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów.
Pierwsza po dwóch latach premiera z tego nurtu to przedstawienie inspirowane założeniami integracji sensorycznej. Autorką tej metody jest amerykańska terapeutka Jean Ayres, która zauważyła, że aby dziecko dobrze funkcjonowało, ważne jest dobre funkcjonowanie każdego zmysłu: wzroku, słuchu, węchu, ale też dotyku, czucia ciała i równowagi. Sensoryka to przekładanie informacji czerpanych ze zmysłów na działanie. Nie wszystkie dzieci mają od początku rozwinięte wszystkie zmysły i czasem warto im pomóc. Temu właśnie służy integracja sensoryczna.

Artyści tworzący "To tu to dom" - aktorzy Jakub Ehrlich i Edyta Janusz-Ehrlich - opowiadają maluchom prostą historię, ale jednocześnie zapraszają do teatralnego świata, który mogą odkrywać same. Razem z dziećmi budują dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów. W ten sposób teatr staje się bezpośrednim doświadczeniem, gdzie zaangażowane są nie tylko zmysły wzroku i słuchu, ale także dotyku, węchu, poczucia ciała. Może też być przydatnym narzędziem w rozwoju małych widzów.

Muzykę do spektaklu skomponowała Jowita Cieślikiewicz, pianistka i kompozytorka, założycielka zespołu Oczi Cziorne, autorka muzyki filmowej i teatralnej, która z Miniaturą współpracuje regularnie od 2015 roku.

To tu to dom

Spektakl inspirowany założeniami metody integracji sensorycznej, której autorką jest amerykańska terapeutka Jean Ayres. Sensoryka to przekładanie informacji czerpanych ze zmysłów na działanie. Nie wszystkie dzieci mają od początku rozwinięte wszystkie zmysły i czasem warto im pomóc. Temu właśnie służy integracja sensoryczna. Podczas przedstawienia artyści opowiadają prostą historię oraz budują z dziećmi dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów.

O artystach

Jakub Ehrlich | reżyseria


W 2005 roku ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale
Lalkarskim w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związany od 2006 roku. Do jego
najważniejszych ról należą: Romeo w "Romeo i Julii" w reż. M. Ehrlicha, Andres w "Poobiednich
igraszkach" w reż. J. Gierczaka, Brimir w "Błękitnej planecie" w reżyserii E. Johannessona,
Stanisław Zrałek w "Taśmach gdańskich" w reż. W. Zrałka-Kossakowskiego, Rotgier de Löwe
w "Krzyżakach" w reż. J. Roszkowskiego. Występuje również w serialach telewizyjnych ("Na
Wspólnej", "Na dobre i złe", "Sąsiedzi") i filmach ("Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł",
"Job, czyli ostatnia szara komórka"). Zajmuje się też reżyserią, ma na swoim koncie siedem
realizacji, w tym m.in. "Mamy problem" Sz. Jachimka, "Na pełnym morzu" S. Mrożka, "Prorok
Ilja" T. Słobodzianka.

Edyta Janusz-Ehrlich | reżyseria, scenografia

W 2007 roku ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana jest od 2006 roku. Stworzyła tu wiele znakomitych ról, m.in. Danusi/Jagienki w spektaklu "Krzyżacy" w reż. J. Roszkowskiego, za którą dostała wyróżnienie aktorskie podczas 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w maju 2017 roku czy rolę Wróżki w "Pinokiu" w reż. P. Szkotaka, za którą otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w 2020 roku. Inne ważne role to: Kasieńka w "Kasieńce" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Hulda w "Błękitnej planecie" w reż. E. Johannessona, Julia w "Romeo i Julii" w reż. M. Ehrlicha, Mordena w "Dzikich łabędziach" w reż. K. Jakóbczyk. W 2013 roku w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich zrealizowała bardzo dobrze przyjęty autorski spektakl muzyczny "Karakonia. Pieśni według Schulza". Spektakl "Monologi waginy", który współtworzyła w czasie studiów lalkarskich, otrzymał pierwszą nagrodę w dziedzinie teatru Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia w Tczewie. Poza aktorstwem jej drugą pasją jest śpiewanie. W 2020 roku wystąpiła w nowej roli - jako reżyserka minispektakli na podstawie współczesnej literatury dla dzieci w ramach cyklu online E-mocje wspomagającego rozwój emocjonalny dzieci przy wykorzystaniu teatru i literatury.

Jowita Cieślikiewicz | muzyka

Pianistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoją działalność muzyczną rozpoczęła współpracując z zespołami Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej: Bóm Wakacje w Rzymie, Miriam, a przede wszystkim Oczi Cziorne, którego jest założycielką, pianistką i kompozytorką. W swoim dorobku ma muzykę do filmów reżysera Dariusza Gajewskiego "Nie bój, nie bój", "Utwór na chłopca i lampę", do filmów Stowarzyszenia Ekspresji Twórczej, a także do przedstawienia dla dzieci "Guliwer" w reż. Małgorzaty Polczyk i "Magiczne święta Malwiny" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego. Najwięcej satysfakcji przynosi jej współpraca przy realizacji nagrań studyjnych (Oczi Cziorne - "Oczi Cziorne", "Nr 1", "AOEIUX"; koncert Łódź Kaliska; Mikołaj Trzaska - "Cześć, cześć, cześć"; Olo Walicki - muzyka teatralna "Trauma Theater"). Przez lata aktywnie zajmowała się działalnością koncertową, zagrała wiele większych i mniejszych koncertów m.in. w Studiu Radiowej Trójki, Studiu Radia Gdańsk, na Gali Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, krakowskim festiwalu Kobieca Transsmisja, festiwalu Ladies in Jazz w Fellbach, Festiwalu Piosenki w Opolu, festiwalu "Mia100Kobiet" oraz Festiwalu Muzyki Żeńskiej w Kijowie, gdzie otrzymała wraz z zespołem I nagrodę. Współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Joanną Charchan, Izes, Michałem Gosem, Wojtkiem Mazolewskim, Mikołajem Trzaską, Olo Olgierdem Walickim, Antonim Ziutem Gralakiem, Piotrem Pawlakiem, Tomaszem Gwińcińskim, Tomaszem Sowińskim, Irkiem Wojtczakiem, zespołami: Łoskot, IZES, Czerwie, Garden Party, Bóm Wakacje w Rzymie, 100 Filmów oraz krakowskim poetą Marcinem Świetlickim. Jesienią 2015 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Miniatura realizując nagranie muzyki do słuchowiska Agnieszki Taborskiej "Ktoś stuka za ścianą", a także uczestnicząc jako pianistka w improwizowanym spektaklu dla dzieci "Improlala".

Recenzja Trojmiasto.pl