Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

To tu to dom (20 opinii)

teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
czas trwania:
40 min.
data premiery:
25 września 2021
7.0
13 ocen
Twoja ocena to: 5
"To tu to dom" - - nowe przedstawienie sensoryczne
pomysł i reżyseria: Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich
scenografia: Edyta Janusz-Ehrlich
muzyka: Jowita Cieślikiewicz
wykonanie: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski/Edyta Janusz-Ehrlich

Scena Najnajów
spektakl dla dzieci 1+ i bliskich im dorosłych

Przedstawienie w ramach Sceny Najnajów i Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Jakuba Ehrlicha. Dzieci wspólnie z aktorami budują dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów.
Pierwsza po dwóch latach premiera z tego nurtu to przedstawienie inspirowane założeniami integracji sensorycznej. Autorką tej metody jest amerykańska terapeutka Jean Ayres, która zauważyła, że aby dziecko dobrze funkcjonowało, ważne jest dobre funkcjonowanie każdego zmysłu: wzroku, słuchu, węchu, ale też dotyku, czucia ciała i równowagi. Sensoryka to przekładanie informacji czerpanych ze zmysłów na działanie. Nie wszystkie dzieci mają od początku rozwinięte wszystkie zmysły i czasem warto im pomóc. Temu właśnie służy integracja sensoryczna.

Artyści tworzący "To tu to dom" - aktorzy Jakub Ehrlich i Edyta Janusz-Ehrlich - opowiadają maluchom prostą historię, ale jednocześnie zapraszają do teatralnego świata, który mogą odkrywać same. Razem z dziećmi budują dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów. W ten sposób teatr staje się bezpośrednim doświadczeniem, gdzie zaangażowane są nie tylko zmysły wzroku i słuchu, ale także dotyku, węchu, poczucia ciała. Może też być przydatnym narzędziem w rozwoju małych widzów.

Muzykę do spektaklu skomponowała Jowita Cieślikiewicz, pianistka i kompozytorka, założycielka zespołu Oczi Cziorne, autorka muzyki filmowej i teatralnej, która z Miniaturą współpracuje regularnie od 2015 roku.

O artystach

Jakub Ehrlich | reżyseria


W 2005 roku ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale
Lalkarskim w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związany od 2006 roku. Do jego
najważniejszych ról należą: Romeo w "Romeo i Julii" w reż. M. Ehrlicha, Andres w "Poobiednich
igraszkach" w reż. J. Gierczaka, Brimir w "Błękitnej planecie" w reżyserii E. Johannessona,
Stanisław Zrałek w "Taśmach gdańskich" w reż. W. Zrałka-Kossakowskiego, Rotgier de Löwe
w "Krzyżakach" w reż. J. Roszkowskiego. Występuje również w serialach telewizyjnych ("Na
Wspólnej", "Na dobre i złe", "Sąsiedzi") i filmach ("Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł",
"Job, czyli ostatnia szara komórka"). Zajmuje się też reżyserią, ma na swoim koncie siedem
realizacji, w tym m.in. "Mamy problem" Sz. Jachimka, "Na pełnym morzu" S. Mrożka, "Prorok
Ilja" T. Słobodzianka.

Edyta Janusz-Ehrlich | reżyseria, scenografia

W 2007 roku ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana jest od 2006 roku. Stworzyła tu wiele znakomitych ról, m.in. Danusi/Jagienki w spektaklu "Krzyżacy" w reż. J. Roszkowskiego, za którą dostała wyróżnienie aktorskie podczas 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w maju 2017 roku czy rolę Wróżki w "Pinokiu" w reż. P. Szkotaka, za którą otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w 2020 roku. Inne ważne role to: Kasieńka w "Kasieńce" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Hulda w "Błękitnej planecie" w reż. E. Johannessona, Julia w "Romeo i Julii" w reż. M. Ehrlicha, Mordena w "Dzikich łabędziach" w reż. K. Jakóbczyk. W 2013 roku w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich zrealizowała bardzo dobrze przyjęty autorski spektakl muzyczny "Karakonia. Pieśni według Schulza". Spektakl "Monologi waginy", który współtworzyła w czasie studiów lalkarskich, otrzymał pierwszą nagrodę w dziedzinie teatru Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia w Tczewie. Poza aktorstwem jej drugą pasją jest śpiewanie. W 2020 roku wystąpiła w nowej roli - jako reżyserka minispektakli na podstawie współczesnej literatury dla dzieci w ramach cyklu online E-mocje wspomagającego rozwój emocjonalny dzieci przy wykorzystaniu teatru i literatury.

Jowita Cieślikiewicz | muzyka

Pianistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoją działalność muzyczną rozpoczęła współpracując z zespołami Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej: Bóm Wakacje w Rzymie, Miriam, a przede wszystkim Oczi Cziorne, którego jest założycielką, pianistką i kompozytorką. W swoim dorobku ma muzykę do filmów reżysera Dariusza Gajewskiego "Nie bój, nie bój", "Utwór na chłopca i lampę", do filmów Stowarzyszenia Ekspresji Twórczej, a także do przedstawienia dla dzieci "Guliwer" w reż. Małgorzaty Polczyk i "Magiczne święta Malwiny" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego. Najwięcej satysfakcji przynosi jej współpraca przy realizacji nagrań studyjnych (Oczi Cziorne - "Oczi Cziorne", "Nr 1", "AOEIUX"; koncert Łódź Kaliska; Mikołaj Trzaska - "Cześć, cześć, cześć"; Olo Walicki - muzyka teatralna "Trauma Theater"). Przez lata aktywnie zajmowała się działalnością koncertową, zagrała wiele większych i mniejszych koncertów m.in. w Studiu Radiowej Trójki, Studiu Radia Gdańsk, na Gali Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, krakowskim festiwalu Kobieca Transsmisja, festiwalu Ladies in Jazz w Fellbach, Festiwalu Piosenki w Opolu, festiwalu "Mia100Kobiet" oraz Festiwalu Muzyki Żeńskiej w Kijowie, gdzie otrzymała wraz z zespołem I nagrodę. Współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Joanną Charchan, Izes, Michałem Gosem, Wojtkiem Mazolewskim, Mikołajem Trzaską, Olo Olgierdem Walickim, Antonim Ziutem Gralakiem, Piotrem Pawlakiem, Tomaszem Gwińcińskim, Tomaszem Sowińskim, Irkiem Wojtczakiem, zespołami: Łoskot, IZES, Czerwie, Garden Party, Bóm Wakacje w Rzymie, 100 Filmów oraz krakowskim poetą Marcinem Świetlickim. Jesienią 2015 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Miniatura realizując nagranie muzyki do słuchowiska Agnieszki Taborskiej "Ktoś stuka za ścianą", a także uczestnicząc jako pianistka w improwizowanym spektaklu dla dzieci "Improlala".

Recenzja Trojmiasto.pl