Tomas Rafa "Nowy nacjonalizm w sercu Europy" Galeria WL4 Przestrzeń Sztuki Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Tomas Rafa "Nowy nacjonalizm w sercu Europy"

WL4 Przestrzeń Sztuki i Fundacja Wspólnota Gdańska
zapraszają na wystawę

25 kwietnia - 19 maja 2021, g. 10:00 - 18:00

29 kwietnia - 20 czerwca 2021, g. 12:00 - 20:00

Gdańsk,
Tomasa Rafy
"Nowy nacjonalizm w sercu Europy"
26.08.2017
godzina 18.04 - Wyjątkowo
WL4 Przestrzeń Sztuki
galeria - Sala Marcina
ul. Wiosny Ludów 4
Gdańsk

Na wystawie Tomas Rafa pokaże fotograficzno-filmowy projekt realizowany od paru lat zatytułowany "Nowy nacjonalizm w sercu Europy", w którym podejmuje problem nacjonalizmu i pokazuje jak wygląda on w różnych krajach europejskich. Artysta od 2009 dokumentuje spotkania, demonstracje, marsze grup rewolucyjnych, antysystemowych oraz spotkania z kontrdemonstracjami. Rafa bada cienką granicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i dokumentuje wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii. Materiał do projektu zebrał w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Podobnie jak słynny czeski reżyser Karel Vachek, Rafa zostawia włączoną kamerę także wtedy, gdy w pobliżu nie ma już żadnych dziennikarzy. Dzięki temu udało mu się zebrać materiał, jakiego nigdy nie zobaczylibyśmy w wiadomościach telewizyjnych.

Tomas Rafa regularnie publikuje efekty swojej pracy na internetowym blogu. Wśród obszernego materiału, prezentowanego przez artystę na www.newnationalism.eu znajdziemy między innymi: warszawski "Marsz Niepodległości", parady równości z większości europejskich miast, starcia kibiców podczas EURO 2012, antycygańskie marsze organizowane przez słowackich nacjonalistów czy berlińskie obchody 1 maja. Rafa wchodzi ze swoją kamerą w sam środek konfliktu i jak sam mówi, zależy mu tylko na tym, żeby pokazać co rzeczywiście wydarzyło się podczas demonstracji.

Wystawa trwa 26-29 sierpień 2017 r po wernisażu wystawę można zobaczyć po umówieniu się telefonicznym: 507196300

Tomas Rafa - słowacki artysta wizualny, dziennikarz, filmowiec i wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Flickr Tomasa Rafy/Art Aktivista NGO: https://www.flickr.com/photos/65688835@N04/albums

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki i Krytyka Polityczna

Wystawa organizowana przy wsparciu Slovak Art Council i i w ramach sieci Connected Action for the Commons European Cultural Foundation.