stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

30 listopada kwintet Tomasza Chyły zagra materiał z najnowszego albumu "Circlesongs", który w październiku prezentowali przed chińską publicznością w ramach trasy Jazz po Polsku.

lis 28

czwartek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 30 zł
lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
Po powrocie z Chin członkowie zespołu otwarcie przyznali, że nagrywając płytę improwizowali. Umawiali się na konkretną godzinę w studiu i bez słowa zaczynali grać. Podkreślali również wielokrotnie, że to wynik tego, że bardzo dobrze czują się ze sobą, nie tylko muzycznie, ale i w życiu. Wszyscy członkowie prywatnie są przyjaciółmi, a podróż po Chinach zapamiętają na całe życie.
Jazz to wciąż świeża rzecz dla chińskiego odbiorcy. Szczerze, wydawało mi się, że ludzie wstydzili się prosić o bis. Nie wiedzieli też jak mają reagować na taki rodzaj muzyki - mówił Szymon Burnos, klawiszowiec zespołu.

jazz - koncerty w Trójmieście


Na szczęście nie gramy typowo mainstreamowego jazzu, bo byłoby to o wiele trudniejsze lub jeszcze bardziej dziwaczne dla widza, któremu pierwszy raz w życiu przyszło obcować z tym gatunkiem muzycznym - dodaje Tomasz Chyła.

O poprzedniej płycie Tomasz Chyła Quintet "Eternal Entropy" wydanej przez Polskie Radio w 2017 roku Bartek Chaciński pisał: jedna z najlepszych płyt jazzowych, jakie w tym roku wydało Polskie Radio. Solidnie grany album kwintetu trójmiejskiego skrzypka Tomasza Chyły z kompozycjami niemal całego zespołu i ładnym, atrakcyjnym stylem. Przesłuchałem ładnych parę miesięcy po premierze, więc spóźnione ogromnie, ale robi też duże wrażenie - brak mi tu tylko odpowiedniego flow całej płyty.

Tomasz Chyła Quintet to trójmiejski zespół, który świetnie obrazuje, że młoda scena jazzowa w Polsce rośnie w siłę. To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. Jego pozornie niepasujący do jazzu instrument błyskotliwie funkcjonuje w symbiozie z resztą członków zespołu, którzy prężnie budują i rozwijają trójmiejską scenę.

Skrzypce frapująco dialogują z saksofonem Piotra Chęckiego i fortepianem Szymona Burnosa, a mocne podstawy utworów zapewnia sekcja rytmiczna kontrabasisty Krzysztofa Słomkowskiego i perkusisty Sławomira Koryzno. Muzycy pokazują nowe oblicze, naznaczone muzyczną charyzmą lidera, zafascynowanego postacią jazzowego skrzypka Zbigniewa Seiferta.

Jazzforum.pl