Tomasz Kopcewicz Guns | wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Tomasz Kopcewicz Guns | wystawa

Broni palnej i jej znaczeniu w kulturze masowej poświęca swoją wystawę Guns Tomasz Kopcewicz. Wernisaż odbędzie się 24 czerwca 2022 w godzinach 18.00-21.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku. Wystawa Guns jest zwieńczeniem powstającego od 2018 roku doktoratu artysty pod kierunkiem, prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Widok broni palnej wyzwala w nas skrajnie różne reakcje, od wstrętu i obrzydzenia po fascynację i zachwyt. Obrazy broni zawładnęły publiczną wyobraźnią i naszymi fantazjami. Broń jest symbolem przemocy i władzy, ale także skrajnego indywidualizmu, prestiżu czy swobód obywatelskich. Tomasz Kopcewicz poprzez cykl obrazów i kolaży stawia fundamentalne pytania na temat broni. Czym jest broń i do czego służy? Komu wolno posiadać i posługiwać się bronią? Dlaczego niektórzy ludzie chcą mieć broń? Czy broń może być ładna? Jakie są związki jej obrazów z kulturą masową? Dlaczego w kinie, telewizji czy grach wideo tak silnie promowany jest wizerunek broni? Czy za pomocą obrazów, filmów, muzyki, parad i innych form sztuki oswajamy wojnę i jej narzędzia? Czy w ten sposób próbujemy przygotować siebie na jej nadejście?

Tomasz Kopcewicz jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunkach malarstwa i intermediów. Od 2002 r. był rezydentem Gdańskiej Kolonii Artystów na terenach postoczniowych, gdzie współtworzył artystyczną grupę Znajomi Znad Morza. Zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo. W obrazie uchwyconym między przedstawieniem a abstrakcją interesuje go geometria.

Wystawa Guns potrwa od 24 czerwca do 31 lipca 2022.
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto
Wernisaż: 24.06.2022 godz.18.00-21.00
Kuratorka: Jolanta Woszczenko