czwartek, g. 18:00 - 23:00
sobota, g. 16:00
Międzynarodowe sympozjum dedykowane Transatlantyckiej Inicjatywie Bezpieczeństwa odbędzie się 6 października na Politechnice Gdańskiej, nosi nazwę TRANSIS 2006. Znaczna część uczestników konferencji, a w szczególności specjaliści ze Stanów Zjednoczonych oraz z PG, uda się z Gdańska do Istambułu na międzynarodowe forum poświęcone technologiom bezpieczeństwa TEHOSS 2006.
Spotkanie w Gdańsku nie jest przypadkowe. W lutym tego roku Komisja Europejska i Departament Bezpieczeństwa Narodowego USA podpisały bowiem transatlantycką inicjatywę bezpieczeństwa. W styczniu 2007 roku rusza zaś 7 Program Ramowy Unii Europejskiej, w którym na tzw. obszar bezpieczeństwa przeznaczono fundusze przekraczające 6 miliardów euro.
- Polska włączyła się aktywnie do obu inicjatyw a Politechnika Gdańska znajduje się w ścisłej czołówce tych poczynań – mówi prof. Andrzej Stepnowski, organizator sympozjum TRANSIS 2006 i kierownik Katedry Systemów Geoinformatycznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. – Zabiegamy m.in. o to, aby na Politechnice Gdańskiej usytuowany został w 2007 roku instytut NATO ds. bezpieczeństwa.
W przyszłym roku akademickim Politechnika Gdańska wraz z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Marynarki Wojennej i Akademią morską uruchomi nowy międzyuczelniany kierunek studiów z dziedziny technologii bezpieczeństwa. A już w tym roku akademickim ruszy – we współpracy z Uniwersytetem New Hampshire z USA – laboratorium niezawodności infrastruktur krytycznych (ang. critical infrastrukture dependability laboratory). Laboratorium prowadzić będzie działalność badawczo-rozwojową i dydaktyczną w zakresie zastosowań Technologii Informacyjnych do systemów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego
– Należy podkreślić, że cały szereg tych prac na Politechnice jest już mocno zaawansowany. Zajmujemy się zagadnieniami bezpieczeństwa głównie z punktu widzenia technologii informatycznych – mówi prof. Andrzej Stepnowski. – W centrum naszego zainteresowania jest więc bardzo wiele zagadnień. Od bezpiecznego używania komputerów i sieci komputerowych, transmisji danych, transferu pieniędzy, własności praw autorskich, po internetowe Systemy Informacji Geograficznej (GIS), które wykryją wyciek oleju ze statku płynącego Morzem Bałtyckim i zaalarmują służby powołane do akcji kryzysowych. Przykładowo wymienić tu można integrację, otrzymanego od partnera amerykańskiego, systemu ewaluacji wrażliwości infrastruktur krytycznych CARVER2 z takim właśnie systemem GIS, wizualizującym na mapach cyfrowych zagrożenia infrastruktur krytycznych i analizującym różne scenariusze działań sztabu antykryzysowego.
Innym przykładem jest rozproszony system teleinformatyczny analizy dźwięku i obrazu dla potrzeb bezpieczeństwa wewnętrznego, opracowany w katedrze Systemów Multimedialnych, kierowanej przez prof. Andrzeja Czyżewskiego oraz stworzony w katedrze prof. Janusza Górskiego system wspomagania konstrukcji dowodów zaufania do systemów informatycznych.