stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wernisaż: 29 kwietnia 2016, godz. 18.00
Wystawa: 30 kwietnia - 22 maja 2016
Miejsce: Zbrojownia Sztuki, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Kurator wystawy: prof. ASP Ewa Janus
Koordynator: dr hab. Robert Kaja

5 - 18 listopada 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

14 września - 24 listopada 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Więcej: https://www.asp.gda.pl/aktualnosc/transfer_-_wystawa_prac_pedagogow_wydzia...
Wystawa prezentująca twórczość artystów rzeźbiarzy - pedagogów krakowskiej ASP - jest częścią programu wymiany, mającego na celu zestawienie postaw artystycznych związanych
z poszczególnymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W ramach projektu w murach gdańskiej Akademii miały miejsce wystawy prac rzeźbiarskich i obiektowych pedagogów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, natomiast wystawy pracowników ASP w Gdańsku gościły już we Wrocławiu, a w przyszłości pozna je również publiczność Poznania i Krakowa.

TRANSFER - wystawa prac pedagogów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
w Krakowie ma szczególne znaczenie dla ASP w Gdańsku z uwagi na wieloletnią tradycję kontaktów łączących uczelnie.

Wstęp do wystawy

TRANSFER - wystawa prac pedagogów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
w Krakowie to wielopokoleniowa ekspozycja prezentująca twórczość artystów związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Przekrojowa ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu pedagogów oraz absolwentów - doktorantów zaproszonych do wspólnej prezentacji. Wśród nich dzieła rzeźbiarzy, którzy aktywnie tworzyli środowisko rzeźbiarskie lat 60. i 70. jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia twórców już obecnych w środowisku artystycznym, choć nie będących pedagogami.
Planowana od blisko dziecięciu lat wystawa znajduje swój pozytywny finał w wyjątkowej przestrzeni ekspozycyjnej Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku, dając możliwość zarówno interesującej aranżacji ekspozycji jak również szansę na wyeksponowanie różnorodnych postaw artystycznych i kierunków poszukiwań.

Przeniesienie na drugi koniec Polski dużej wystawy rzeźby to wyzwanie logistyczne, ale też niezwykła szansa by poprzez stworzenie nowej kolekcji dzieł, skonfigurowanej z prac już znanych w naszym krakowskim obiegu a także tych najnowszych - przygotować propozycję wystawienniczą, która pozwoli zaistnieć dokonaniom krakowskiego środowiska w świadomości nowych odbiorców: rozpoznać profil, specyfikę i aktualną kondycję wydziału. Nam samym, uczestnikom wystawy, umożliwi zobaczenie własnych dokonań z dystansu, w innym kontekście: przestrzeni, miejsca i teoretycznej refleksji jaka niechybnie będzie rodzić się wraz z czasem jej trwania.

TRANSFER - to wystawa, która przenosi dzieła w ich fizycznej, materialnej postaci wraz z ich ideowym, intelektualnym, duchowym potencjałem. Potwierdza możliwość funkcjonowania w twórczym zapale bardzo odmiennych koncepcji artystycznych w niewielkim skądinąd środowisku akademickim pokazując, że radykalne różnice nie przekreślają indywidualnej drogi, a wręcz sprzyjają twórczym napięciom. W jeszcze innym znaczeniu pozwala autorom nadbudować własne doświadczenia poprzez pryzmat wymagającej oceny innego środowiska akademickiego.

To spotkanie nie zamyka i nie podsumowuje - transfer otwiera inne perspektywy i mamy nadzieje przełoży się nowe wartości zarówno w sztuce jak i wzajemnych relacjach.

Prof. ASP Ewa Janus
Prodziekan Wydziału Rzeźby
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie