stat
Impreza już się odbyła

Niekonwencjonalne projekty biżuterii wykonane bursztynu bałtyckiego zagościły na salach wystawowych Muzeum Bursztynu. W ramach projektu Trend Book 2021 zaprezentowano kilkadziesiąt prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zaproszonych projektantów z Polski, Meksyku i Hongkongu. Wystawę czasową można zobaczyć nieodpłatnie do 27 marca 2022 roku.

22 marca - 30 grudnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

30 października 2024 - 15 czerwca 2025, g. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł
- Muzeum Bursztynu to miejsce, w którym możemy podziwiać nie tylko wyroby tradycyjnego rzemiosła bursztynniczego, ale również miejsce, w którym znajdziemy odpowiedź na pytania o przyszłość wzornictwa i designu opierającego się na gdańskim Złocie Bałtyku. Choć muzea bursztynu znajdziemy na całym świecie, to tak szerokie spektrum zagadnień od pradziejów po przyszłość realizowane jest tylko w Gdańsku. Od lipca tego roku nowe Muzeum Bursztynu odwiedziło ponad 75 tys. osób. Stąd też zaproszenie do prezentacji 11. odsłony projektu Trend Book, na której zobaczymy prace nowoczesne, a jednocześnie niekonwencjonalne, które powstały m.in. w wyniku modelowania komputerowego wykonanego przez studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Tegoroczny Trend Book to jedenasta edycja wydarzenia, którego celem jest propagowanie gdańskiego bursztynnictwa oraz wyznaczanie trendów w nowoczesnym projektowaniu biżuterii. Wystawa prezentowana była podczas inauguracji targów bursztynu i biżuterii Amberif. W tym roku zaprezentowano ją jedynie w wirtualnej odsłonie, zaś udostępnienie wystawy przewidziano w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

5 odsłon przyszłości gdańskiego Bursztynu
W oddziale Muzeum Gdańska udostępniono ponad 70 prac, w 5 odsłonach:


architectonix - projekty opierające się na zasadach konstruktywistycznej geometrii;

talisman - projekty odwołujące się do antropologicznie najstarszej funkcji biżuterii,

slowstainable - (zbitka pojęć "slow" i "sustainable") - biżuteria z mocnym odwołaniem do idei designu zrównoważonego;

glitch - produkty przygotowane dzięki kreatywnemu wykorzystaniu technik komputerowych;

entwined - interkulturowe zaproszenie do zapoznania się z jubilerską tradycją dawnych i obecnych Chin poprzez konieczność zestawienia bursztynu z jadeitem.

- Wystawa podsumowuje jedenaście lat poszukiwań awangardowej natury bałtyckiego bursztynu w ramach projektu Trend Book, który wystartował w 2010 roku. Jego celem było rozpoznanie możliwości obróbki tej szlachetnej żywicy, która wymaga specjalnego przygotowania i poznania natury bursztynu i jego historii. Początkowo udział w projekcie wzięło dziesięcioro studentów wzornictwa nowo utworzonej wówczas pracowni projektowania biżuterii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - mówi prof. Sławomir Fijałkowski z ASP w Gdańsku, autor wystawy Trend Book - W trakcie dekady systematycznej realizacji nasz projekt rozrósł się do zaawansowanego przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowego, w którego realizację 2020 roku zaangażowanych było już 58 osób. Oprócz studentów i absolwentów kierunków projektowych kilku uczelni artystycznych włączyli się także polscy designerzy oraz trójmiejskie firmy bursztynnicze i pracownie autorskiej biżuterii.

Przez 11 lat powstało niemal 700 eksperymentalnych prototypów. Do uznanych dzisiaj projektantów i artystów, których aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trend Book, należą m.in.: Marta Hryc, Emilia Kohut, Alina Filimoniuk, Małgorzata Szewczyk, Monika Reptowska, Marta Flisykowska i Sara Gackowska.

Kolejne odsłony bursztynowego Trendbooka
Kolejną odsłonę Tren Book będzie można zobaczyć w drugiej połowie marca przyszłego roku, na Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Amberif 2022. Wśród eksponatów mają znaleźć się m.in. projekty wykonane za pomocą modelowania w środowisku wirtualnej rzeczywistości.

- Trend Book wspieramy od początku. To właśnie dzięki niemu pokazujemy światu to, co Gdańsk ma ciekawego do zaoferowania, np. nowoczesne wzornictwo i ponadprzeciętny design, których nie powstydzą się najlepsze i uznane pracownie w Polsce i poza nią - mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich - W tym samym duchu wspieramy inicjatywę Muzeum Gdańska, by te piękne wyroby z bursztynu bałtyckiego i ich ideę promować wśród gdańszczanek, gdańszczan oraz turystów całego świata. Naszą "dumę", czyli bursztynowy Trendbook, będzie zawsze można zobaczyć wczesną wiosną na Amberifie, a następnie w Muzeum Bursztynu.

Wystawę czasową można zobaczyć nieodpłatnie na poziomie "0" zabytkowego Wielkiego Młyna w Gdańsku do 27 marca 2022 roku.