"Treny Katyńskie" są utworem kameralnym na sekstet złożony z instrumentów smyczkowych i dętych oraz głos solowy (alt). Ideą dzieła jest szlachetne kontemplowanie ofiary złożonej przez naszych bohaterów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku.
Wydarzenie będzie nie tylko symbolem naszej pamięci, ale i społecznej więzi z rodzinami zamordowanych Polaków. Mimo oczywistego martyrologicznego kontekstu tego okresu polskiej historii, kompozytor odchodzi od pompatycznego stylu, a pragnie skupić się na przeżyciach dotykających sferę osobistej refleksji.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Utwór składa się z 6 części i dwóch recytatywów. Interdyscyplinarny charakter koncertu dopełnia tekst poezji Władysława Sebyły oraz wizualizacje multimedialne.
Wykonawcy:Tomasz Chyła - dyrygent
Sławomir Bronk - kontratenor
Emila Chyła - skrzypce
Patryk Purzycki - altówka
Katarzyna Kamińska - wiolonczela
Marta Bagniewska - flet
Dawid Głowacki - klarnet
Karolina Zorn - fagot
Paweł Kozłowski - taniec
Paula Jaszczyk - wizualizacje
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - święto narodowe obchodzone 13 kwietnia w rocznicę opublikowania informacji o odkryciu w ZSRS masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Sowiecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 r.