stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Triathlon jeździecki - zakończenie sezonu otwartego Opinie (1)

Zwieńczeniem sezonu tradycyjnie już będą jesienne zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW), nazywane też jeździeckim triathlonem. Przez cztery dni, od 3 do 5 września, blisko 150 koni weźmie udział w trzech konkurencjach - ujeżdżeniu, biegu krosowym oraz skokach przez przeszkody. W ramach zawodów będzie można wziąć udział w konkursach o randze krajowej oraz międzynarodowej, o różnych stopniach trudności, aż po najwyższy, oznaczony 4*.

cze 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk, Brzęźno
Pomimo pandemii i konieczności odwołania największych tegorocznych imprez jeździeckich, wiosennej edycji WKKW oraz czerwcowego CSIO5*, Hipodrom nie zamknął podwojów. Przez cały czas działa tutaj pensjonat dla koni, a od lipca, w zmienionej formule, wróciły imprezy jeździeckie.

W konkurencjach międzynarodowych wystartują reprezentanci kilkunastu krajów, między innymi Belgii, Danii, Czech, Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, a nawet z Chin i Hongkongu.

WKKW, ze względu na swoją uniwersalność, nazywany jest królową dyscyplin jeździeckich. Zawody te są próbą dla konia i jeźdźca. Pierwsza konkurencja, ujeżdżenie, sprawdza wzajemne zrozumienie, umiejętność współpracy, a także płynność i elegancję ruchu konia. Po ujeżdżeniu następuje druga próba, bieg terenowy z przeszkodami, tzw. kros. Tutaj liczy się wytrwałość i odporność, gdyż do pokonania jest wielokilometrowa trasa, na której ustawione są przeszkody imitujące naturalne utrudnienia, jakie dawniej jeźdźców spotykały w lesie, a zatem kłody, przeszkody wodne, a także przeszkody imitujące krzewy i zarośla. Trzecia próba to skoki przez przeszkody rozgrywane na placu. Tutaj z kolei sprawdza się kondycję zawodników i koni, a także dokładność i styl pokonywania przeszkód. Wszystkie trzy próby dają wynik końcowy, który decyduje o zwycięstwie.

Podczas zawodów zostanie również rozegrany finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Będą to Mistrzostwa Juniorów Młodszych, w których łącznie wystartuje 30 par. Kwalifikacje do mistrzostw młodzi zawodnicy zdobywali na zawodach w całym kraju, w ramach czterech stref regionalnych, zaś najlepsi w swoich regionach powalczą teraz o medale w Sopocie.

Ze względu na panującą pandemię zawody odbędą się bez udziału publiczności. Wyniki na żywo można będzie śledzić na stronie www.zawodykonne.com.